1 2 3 4 5

Když to foukne od móře toho severního

Fouklo to několikrát a jednou opravdu silně. V čase dušičkovém bral severní (západoseverní) vítr krutý střechy, stromy a dokonce boural i kostely. Napáchal velké hmotné škody. Podstatné ale je, že to s ním do vnitrozemí přifouklo i spoustu vzácnějších a vzácných severských druhů ptáků.

U některých z nich se dá mluvit o jakési mini invazi - počty čečetky tmavé i bělavé, konopky žlutozobé nebo sněhule severní jsou neobvyklé stejně jako častá jsou pozorování jinak nehojného zimního hosta drozda cvrčaly. Jsem zvědavý jaké další nálezy sibiřských špeků a vzácností nás ještě čekají.

Kromě různých druhů budníčků se na Slovensku (viď www.birding.sk) a teď i v Německu (www.club300.de) podařil odchyt nádherného ptáčka - modrušky tajgové.

O víkendu se na chvilku vyčasilo a oteplilo, takže v sobotu ještě bylo možné pozorovat vážky nasazující si milostné kravaty nebo čerstvé, neolétané babočky síťkované nebo dokonce babočku paví oko ?!? Létala i spousta jiného drobnějšího hmyzu. ale ze dne na den šmytec, podzim (zimný) vzal si v neděli vládu zpět.

Na nezoraných polích po sklizené kukuřici a slunečnici se pořád zdržují hejna sice běžných, ale o nic méně krásných semenožravých  stehlíků, zvonků, komnopek, pěnkav, jíkavců a strnadů.  Z bezpečí drátů elektrického vedení je sledují desítky až stovky hrdliček zahradních a už  jen zřídka je doplňují poslední holubi hřivnáči. Na neobvyklé druhy mám zatím pech, ale i tak mě krátká zastavení na těch správných místech, třeba cestou z práce, baví. Když si člověk navíc vykouká flek kam létají ptáci zapíjet tu přehršel tučných semínek může se dočkat i mnohem bližšího setkávání.

Samozřejmě, že kde je žrádýlko jsou i dravci - dnes to byl krahujec, o víkendu jestřáb a třeba Ondra dokonce na okraji Kyjova pozoroval sokola stěhovavého. Wow. Inu vyplatí se vyrazit třeba hned za ceduli obecní a dřepnout k obyčejné kaluži na okraji pole. A dějí se věci.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 14.11.2017 14:41

Ahoj Ondro, nespletl, skutečně to byla ona - dva jedinci na hrázi Mlynářky. Dějí se věci. Mediterán se blíží. Otepluje se.

Ričí l 13.11.2017 11:20

Čau Karle, nechci být hnidopich, ale babočka síťkovaná má jen dvě generace a létá u nás max do října. Nespletl sis ji? Jako poslední létají admirálové a paví oka.