1 2 3 4 5

Kleptoparazitismus - bez práce jsou koláče

Definice kleptoparazitismu je velice prostá, například Wikipedie o něm říká toto: 

Jako kleptoparazitismus se označuje u některých živočišných druhů upřednostňovaný způsob získávání potravy, jehož principem je odcizení jiným jedincem získané kořisti. Rozlišujeme přitom kleptoparazitismus intradruhový (odehrávající se mezi zástupci stejného druhu) a interdruhový (odehrává se mezi zástupci různých druhů).Tento jev je typický např. u mnoha vodních ptáků, jako jsou chaluhy, racci nebo fregatky.

Tento způsob snedného získávání obživy je v přírodě velice běžný a častý právě u zmiňovaných skupin ptáků. Často několik "příživníků"  během nahánění zdroje potravy spolupracuje, často se nakonec směje ten třetí, který se celou dobu jakoby držel v pozadí.

Úplně typickými hráči takových krátkých skečí jsou větší druhy racků versus menší druhy racků; rackové versus rybáci, ale u nás jsem obírání o kořist pozoroval i mezi luňáiem červeným a kání lesní anebo ťuhýkem šedým a strakou obecnou.

Je těžké podobnou situaci kvalitně zdokumentovat, vše se většinou seběhne velice rychle nebo nejsou podmínky fotografovi nakloněny. Během sobotní krátké kontroly rybníků, kterou jsem podnikl kvůli výskytu kormorána malého, jsem se stal svědkem kleptoparazitismu mezi rackem chechtavým a potápkou roháčem. Malý kormorán už mezitím lokalitu zřejmě opustil, ale toto pozorování, i když hůř zaznamenané, beru jako dostatečnou náhradu.

Vše se sběhlo během necelé minuty a asi čtyř opakovaných a čím dál drzejších útoků - nakonec úspěšného racka chechtavého. Ten zpočátku jenom přeletoval nad rybníkem, kde právě jeden z páru potápek ulovil zřejmě malou štiku. Racek chechtavý okamžitě vycítil šanci na snadné získání kořisti, což se mu i přes dost důrazný odpor během chvilky povedlo. Nicméně tím kdo se smál nejlépe tj. úplně nakonec byl výrazně větší racek bělohlavý, který rybku na mnohem menším příbuzném vymámil během mžiku, o chvilinku později..

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Oldřich Forman l 25.11.2014 23:29

Dobrý den, fotky jsou pěkné. V takové situaci nemá člověk moc čas zaostřovat a tak. Pozoruji loupeživé nájezdy mezidruhové v zimě na Labi v Hradci Králové. Zajímalo by mne, u luňáka a kání, kdo obíral koho . Hezký den. OF