1 2 3 4 5

Kolem Kyjova polem

Po všech těch pozorováních zajímavých koncentrací dravců mě to nedalo a navzdory tropickým teplotám, které se zase vrátily do našich končin, jsem vyrazil na okružní cestu necestu.

Hned za železničním přejeuzdem přejezdem u skláren, je vlevo podmítnuté strniště, nebýt obrovského hejna holubů "skalních" domácích, asi bych přehlédl i celkem velké hejno čejek chocholatých. Ptáci jen ojediněle popobíhali, spíš seděli nehnutě a tiše. Asi odpočívali po nočním přeletu.

Na okraji hejnačejek operovaly straky obecné staří ptáci s mladými hbitě běhali za holuby a chytali hmyz vyplašený ptáky. Dravci se v polích tady, ani jinde v regionu téměř nevyskytovali. Místní populace hrabošů, myslím si, letos zdecimovaly dlouhodobá vedra a sucho. A kde není kořist nejsou ani predátoři.

A když už nějaká je, tak trochu přerostlá a běhat umí jako roadrunner ze známého kresleného filmu.

Dostatek žrádýlka naopak mají drobní hmyzožravci - vlaštovky a jiřička se v houfech shlukjí na drátech elektrického vedení a připravují se na dolet na jih. Ten nastane každým dnem. Včera navečer jsme s klučíky na koupališti  napočítali několik set jiřiček a dnes v tu samou dobu tam nebyla jediná. Na druhou stranu velmi opozdile hnízdící páry jiřiček ještě krmí vyspělá mláďata na hnízdech.

Se stoupající teplotou ustává nasazení i chuť k pozorování a ptáci jsou taky mdlí a ospalí. Výjimkou jsou občas přeletující hejna labutí velkých nebo hus velkých. Na známé lokalitě nejsou téměř žádní bahňáci - několik vodoušů bahenních a bekasin otavních, jediný pisík. Exotično obstarává pár pisil čáponohých se vzletným mládětem, který ale tady je "tradičním" druhem. Nad vysychající plochou trochu bláznivě poletuje malý racek. A je to skutečně racek malý. Dospělý pták v prostém šatu. Po chvíli odlétá dolů po soustavě s hejnem asi dvaceti racků chechtavých, kteří jej "stáhli" s sebou.

Loučím se s Alešem, který ještě chce obejít zbytek rybníků. V kapse má český kroužek z uhynulého - kosa černého (?) - kterého našel na hrázi rybníka. Moc už z něj nezbývalo, tak uvidíme co je to zač. Zřejmě místní borec, kterého označili rákosníkoví výzkumníci.

Minikolonie břehulí říčních poblíž pískovny u Mistřína je prázdná, zato břehy i hladina zatopené pískovny jsou plné lidí. A provozuje se i dost extravagantní sport - vodní lyžování. Teď po hnízdní sezoně už to nikomu nevadí.

 

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok