1 2 3 4 5

Konec i začátek odchytů v Mutěnicích

Léto je v plném proudu. Tropické teploty spojené lokálně s bouřkami na denním pořádku. A taky už je po žních, spousta lidí odletěla k Turkům. Já se vrátil z opačného směru a tak jsem po nezbytném spánku ihned kontaktoval lidičky z Květné. Byl jsem předběžně domluvený, že mi zapůjčí nějaké nářadí k odchytu ptáků.

Před týdnem skončila oficiálně letošní činnost kukačkářů a rákosníkářů. Trošku drze jsem si dlouhodobě zapůjčil nějaké to jejich vybavení. Zneužil jsem toho, že vím jak sakramentsky je zajímá co dělají jejich svěřenci během léta a začátkem podzimu. Nebudu "lovit" zdaleka tak intenzívně jako oni - nemám tolik času ani jiných kapacit. Nicméně chtěl bych na s nimi smluvených stanovištích provést aspoň 6-8 chytacích dnů. Už vloni to přineslo pár zajímavých retrapů alias kontrolních odchytů.

Informace o vysoké míře prokroužkování místních ptáků jsem nebral na lehkou váhu. Jenže skutečnost předčila moje očekávání v tom nemilém slova smyslu.  Natáhl jsem skoro 120 metrů sítí na doproučeném fleku a nestačil jsem zírat - desítky ptáků během prvních dvou kontrol. Bohužial skoro polovina z nich už označená ringy. Jestli si někdo představuje odchyt a kropužkování ptáků idylicky je potřeba říct, že když se "zadaří" je to makačka a blázinec v jednom.

Vedra, hromady foglů mě daly pěkně na zadek. V podstatě jsem hodinu úlovek vybíral ze sítí a půlhodiny kroužkoval a hned další runda. Od nevidím do nevidím. Dokonce jsem zvažoval, že přes největší vedra sítě stáhnu. To jsem taky v sobotu udělal, abych potom k večeru celé divadlo ukončil. Důvodem byla šílená teplota, moje mírná zdravotní indispozice, ale hlavně vysoký podíl již značených ptic. Navíc se někteří jedinci s menší prostorovou pamětí (pitomci trdlatí) chytali opakovaně. Po 151 nově a nejméně 80 již kroužkovaných jedincích jsem toho měl tak akorát.

Z retrapů mě potěšili někteří starší rákosníci velcí i rákosníci obecní, potom břehule říční, které se lapily s několika vlaštovkami obecnými až za tmy. Pro mě hajlajtem byl odchyt celkem čtyř bukáčků malých - všichni do jednoho měli volátka plná ocasatých i už bezocasých žabek. A pěkně smrděli rybinkou. A pěkně sekali svými na konci pilovitými zobáky. Ta pilka a neskutečná síla stisku vzhledem k velikosti (malinkosti) těla této volavečky mě okouzlila. Co jednou tato lovecká zbraň lapí, to už nemá šanci na únik.

Rybníky jsou po ránu a večer živé, drobotina už se hnula a začíná táhnout - převažují rákosníci, ale chytali se i budníčci, cvrčilky, pěnice, lejsci šedí i černohlaví, moudivláčci a mnoho dalších. Škoda jen, že na celé soustavě schází nějaká bahnitá plocha, která by přitáhla k delšímu pobytu bahňáky a brodivce. O to více těšily pravidelné přelety místního páru včelojedů a už vylétlá rodinka luňáků červených. Na suchárech vrb posedávají čápi černí a do toho se odevšad ozývají vlhy pestré.

No a aby idylka byla dokonalá v pátek a celou sobotu na jednom ze sousedních rybníčků šnorchluje a suší se pravidelný mladý návštěvník našich rybníků - kormorán malý.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok