1 2 3 4 5

Konečně aprílové počasí

Průběh letošního jara je po několika letech takový jaký má být. Aprílové počasí se vším všudy. Dny slunečné a relativně teplé střídají dny chladné a teploty v nocí padajíobčas i mírně pod nulu. Taky srážky jsou kolísavé od slabých a vlídných deštíků po hustý déšť nebo dokonce  sněžení. A to i tady dole pod  200 mnm. Děs.

Jaksi jsme si odvykli, že březen za kamna vlezem a duben ještě tam budem. Roční období jaro v předchozích letech v podstatě neexistovalo - zimu následovalo léto. Dalším pozitivem takového průběhu počasí je, že všechny ty polní louže a mokřady vysychají evidentně pomalejí, nemluvě o tom, že jejich plochy tady u nás jsou rok od roku větší. Tady je nutné na dálku poděkovat i vodohospodářům - bobrům.

Většina druhů ale opět doarzila s více týdenním předstihem - chápejte jejich první průzkumníci a menší vlny. Nicméně u většiny druhů je i hlavní přílet - masívní - posunutý také celkově. Máme půlku dubna a už jsou hlášeny první hrdličky divoké, ostříži lesní. Co si o tom myslet ?? Časy se mění. Otázkou je jestli uspíšené přílety budou znamenat i výrazně dřívější hnízdění třeba hmyzožravých druhů ptáků. Tím myslím, jestli budou nebo nebudou muset čekat na dostatečné množství potravy. Zatím to vypadá, že ani ne, protože vyletování, rojení a obecně aktivity různých skupin hmyzu se také výrazně posouvají. Nejvíc je to vidět u atraktivních a nápadných skupin jako jsou třeba motýli. I tam padají pomyslné "rekordy".

První páry hus velkých už vodí housata, čápi bílí už mají plné snůšky, k vidění jsou první rodinky kosů černých a hrdliček zahradních. No berou to všichni pěkným kvapíkem. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok