1 2 3 4 5

Krásné husí odpoledne

jsem si dnes dopřál. Už jsem potřeboval něco podobného jak prase drbání. Do terénu jsem se, když nepočítám kraťoučké výšlapy příměstské, nedostal ani nepamatuju. Dnes to klapalo jak po drátkách. Bezproblémově brzký odchod z firmy, rychlý přesun na rybníky, vyjasnění oblohy jak na objednávku a pvní druh, který jsem zaostřil na hladině Písečného rybníku ... no škoda mluvit, málem se mi zastavil dech.

Byly to tři nádherně vybarvené, skvěle jak v ateliéru nasvícené a hodně aktivní bernešky rudokrké.

Žádné pospávání, naopak koupačka a čištění peří a člunkování sem a tam kolem rybničního ostrůvku. Chvíli jakoby se vyčlenily ze smíšeného hejna tvořeného 250 husami běločelými a 50 husami polními, u běločelek výrazně převažovali mladí ptáci. Chvílemi naopak mizely v početnějším chumlu svých příbuzných.

Když jsem opakovaně zjistil, že žádná ze seveřanek nemá krční límec a pokoušel jsem se o podobné překvapení mezi husami velkými. Žádnou límcovanou jsem nenašel ani mezi nimi, za to jsem tam našel, já se asi picnu,  bernešku bělolící. Však se mi taky zdálo, že jsem chvilku předtím zaslechl její poštěkávání.

Dokonale nenápadně potom na chvíli zmizela, aby se opět zničeho nic zjevila na ostrůvku. To už ji ale objevil Tomáš Baldrián, který bleskově reagoval na můj alert call a z kanclu na rybníky dofrčel během několika minut, zřejmě v novém osobáku. Seveřanky včetně těch vzácnějších jsou tady. Zvýšené počty jsou nakonec reportované třeba i z Maďarska. Je možné, že je do střední Evropy, stejně jako skupiny chaluh a turpanů nahnaly nedávné přchody front spojené se silnými vichřicemi.

Dnešní pozorování od Hodonína, pro mě osobně, předčilo i jedno dávné ze zimního Rumunska, tehdejší tisícovku "rudokrček" na přeletu. A to svojí blízkostí, perfektním nasvícením a celkovou atmosférou. 

Pokud se za berneškami sp. k Hodonínu vypravíte doporučuju odpolední dobu a pozorovat od sila na severní hrázi rybníka, poblíž sádkových rybníčků.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Jura W. l 04.11.2014 18:54

Jo tak "Karči" jsi ty, Karle? (pozoruju, že si vy, ornitologové, libujete v přezdívkách). Mohu tě ujistit, že jsem sem nezabloudil poprvé - sleduji tvůj web už od jeho vzniku, teď jsem si ale potřeboval ujasnit ty naše "písečňáky", tak jsem se osmělil vstoupit dovnitř. Co se týče článku v Lynxu o chřibských jelenech - tak ten neznám. Trofejové hodnoty jelenů z Chřibů znám jen z mysliveckých katalogů, nějaký specielní článek, který by hodnotil vývoj počtu či bodové hodnoty trofejových jelenů neznám, proto si tento článek se zájmem přečtu. Příští týden se chystám na výlov Jarohněvického rybníka - pro mne jde o pohodlný výlet po "Mutěnce" - můžeme se tam setkat, když udáš datum a čas (limitujícím faktorem je příznivé počasí - léčím si teď prochladnutí z podzimního rajzování na elektrické tříkolce).

Karči l 04.11.2014 07:25

Ahoj Juro, to mě těší, že jsi časoprostorově zabloudil sem - na místopisné názvosloví je odborník Jarek Zaňát, tak to přenechám jemu. Pro tebe info, našel jsem staré číslo Lynxu a v něm zajímavý článek o kapitálních jelenech ve Chřibech. Znáš to ? Můžu zapůjčit možná i věnovat.

Jura W. l 03.11.2014 22:44

Karle, po krátkém přemýšlení jsem si vzpoměl na aktuální rok, dokonce jsem si jist, že navzdory panujícímu relatívně teplému počasí je nyní listopad. Tudíž snad ještě nejsem dementní, a moji poznámka má jistou relevanci. Když píšeš o Písečném rybníce, bylo by dobré, kdybys vždy upřesnil jestli se jedná o ten hodonínská, nebo milotický. Ostrůvkem disponují oba rybníky... - vydedukoval jsem ovšem, že na ten milotický by se tolik hus nevešlo, takže nemusím kolegy nimrody varovat, aby si dali setsakra pozor, až při večerní čekané na zábrk nad nimi poletí hejno hus. Apropos - zjistil jsem, že ten hodoníský "písečňák" se oficielně nazývá "Písečenský".

Karči l 03.11.2014 18:27

Onderko, než tě Tomáš vykráká za urážku jeho zánovního japonce, myšlen pochopitelně osobák "časový". Ale pěkně se ty osobáky sešly. To je pravda. A gratuluju k neděli ...

Ritchi l 02.11.2014 23:11

Karle, co má Tomáš za nový osobák ? Nějaké italské žihadlo ? ;)