1 2 3 4 5

Krátce na schůzi, dlouze na rybnících

Po včerejším vichřicovém dni to ani dnes ráno nevypadalo moc nadějně. Utěšoval jsem se tím, že než vypadnu ze schůze společnosti tak se snad vítr uklidní.

Schůze ornitologů z celé republiky proběhla v rámci programu celostátní konference, která se letos konala opět v prostorách zámku Mikulov po celý víkend. Vyřídil jsem si co jsem potřeboval, promluvil s lidmi, se kterými jsem chtěl mluvit a po té co jsem se napakoval propagačnímí materiály, jsem krátce před polednem vyšuměl do terénu.

Napřed jsem ještě větrně zhlédl Nový rybník u Mušlova, tam jsem nabral i dva amatérské paleo - archeo - minera LOGY. Přesunuli jsme se krátkými přískoky přes Sedlec, Nesyt, Hlohovec až na hráz Prostředního rybníka. Pavel se odporoučel kutat a sbírat zkamenělá dřívka a já s Markem jsme cupitali na pozorovatelnu u Mlýnského rybníka. Ten už se začal po výlovu napouštět, ale pořád je na něm spousta odkrytého dna a velké plochy bahen. To samozřejmě přilákalo velké množství různých druhů bahenního a vodního ptactva.

Strávili jsme na ní dvě hodiny hezkých pozorování zajímavých ptačích druhů. Jediné co mě mrzelo byl fakt, že všichni velcí rackové s plastovými kroužky - odečítáky - byly těsně za pomyslnou odečítací hranicí. Eéj kódy se užuž rýsovali, ale ať jsem ostřil, jak jsem ostřil tak se žádný odečet nezadařil. Snad bude víc štěstí na vypuštěném Hlohoveckém rybníku - ten se už začal spouštět a výlov na něm proběhne od 31. října. 

Bonbonkem na dortíčku bylo jednak podvečerní pozorování stovek kormoránů velkých chystajících se na nocování na ostrově Hlohoveckého rybníka a nakonec rychlý a skutečně nenápadný přelet obrovského hejna špačků obecných. Okrajem rybníků jich během pár minut směrem k Nesytu přefrčelo hrubým odhadem minimálně 60000 (slovy šedesát tisíc) a to si myslím, že je skutečně hodně střízlivý odhad. Mračno jak z Hitchcockova filmu se táhlo od Hraničního zámečku až po hráz Mlýnského. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Jarek Zeman l 20.10.2016 22:57

Jednou jsem v Mutěnicích jen tak narychlo cvakl na hladině racky chechtavé a až doma jsem si všiml, že mezi nimi spokojeně plavou dva tenkozobci :)

Karlito l 20.10.2016 22:22

Ano, máte pravdu - ten vpravo dole s bílým kostřecem vypadá na j. křivozobého. Díky za gratulaci. Na Nesytu jsem na "něj" neměl 2x štěstí a teď jej objevím až doma na PC ... jsem terénní pozorovatel za všechny drobné.

Jarek Zeman l 20.10.2016 19:01

Gratuluji k jespáčkovi. Myslím, že na fotce je pod ním ještě jespák křivozobý. Asi to bude stejná společnost, co byla na Nesytu (škoda, že není vidět u jespáčka kroužek). Jarek

Karlito l 18.10.2016 23:03

Ahoj Ondro, taky se mi tak jeví, proto jsem jej zadal na sobotní avif (s otazníkem) našel jsem jej až doma na PC. Jinak Canon vers. Nikon, toto dilema mám dávno vyřešené

Ritchi l 18.10.2016 13:59

Karle není ten označený bahňák jespáček ploskozobý ? Velikost i kontrast by na něj docela seděl, navíc se momentálně na Mlýnském vyskytuje s jespákama. Holt, kdybys fotil Nikonem, tak není o čem... ;) O.