1 2 3 4 5

Krátký pohled do jídelníčku výra

Výr velký je největší evropská sova. A podle návštěvy jednoho hnízdiště taky největší jedlík. A to značně nevybíravý. Uloví a sežere zřejmě cokoliv co je schopný zdolat a odnést na oblíbená trhaniště.

Při jeho hmotnosti a s rozpětím křídel skoro jeden a půl metru to často bývají úlovky nečekané. Navíc má během nočních loveckých výprav oproti své kořisti několik výhod. Předně ticho a tmu a obrovský zobák a ještě větší drápy. V jeho teritoriu si před ním nemůže být jistý skoro nikdo.

Kolegáčci při nedávné kontrole jednoho hnízdiště našli mezi zbytky potravy křídlo z volavky popelavé a domácí slepice. Dnes jsem na popud jednoho přírodozpytce vyrazil mrknout do hezkého malého lomu a nestačil jsem zírat. Výři už podle všeho zřejmě krmí mláďata, protože tolik zbytků úlovků jsem ještě neviděl.

Na třech skalních teráskách nebo výčnělcích jsem našel kromě slepice bažanta obecného, peří ze sojky obecné, holuba domácího i holuba hřivnáče, taky peří z kachny divoké a nakonec ruční letky káně lesní. Pěkně pestrá směsice a jen co se oteplí určitě přibude i další oblíbená položka výřího jídelníčku - ježci.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok