1 2 3 4 5

Kroužek kam se podíváš

Tak jsem si během tradiční krátké zastávky u rybníčku v Těmicích připadal jak na módní přehlídce. Ať chci nebo ne, cestou domů prostě jedu kolem (protipo) vodní nádrže, nádrže malé plochou - ale důležité z hlediska výskytu a odečtů dlouhokřídlých. Dlouhokřídlými myslím racky a rybáky. Ti totiž, jak už jsem několikrát psal, využívají blízkosti bohaté nabídky žrádla viz ohromná skládka TKO v sousedství a ideálně položené vodní plochy s mělčinami nebo nyní dokonce s písečnou kosou.

Samozřejmě, že na jaře dávají racci přednost na velké ploše podmáčenému poli za rohem. Jenže tam se vhodná vodní plocha ztrácí někdy ve druhé půli května. Ptáci se napřed přesunou na malý rybníček za mlýnem a potom přesídlí na dnes kontrolovanou nádrž. Vodu pochopitelně potřebují na zapití "tučných" soust a taky kvůli udržování základní hygieny.

Jen jsem zběžně mrknul z okna a už jsem tušil. Když jsem patřičně nastavil a doostřil monokulár (dosluhující a žádající svého nástupce) tak jsem viděl - v prvním okamžiku to vypadalo, že odečítací kroužek má každý druhý racek bělohlavý (?). Nakonec jsem během dvaceti minut odečetl plusťáky čtyři (!!) dva polské, jednoho slovenského a jednoho českého (z Moravy).

Ptáci začínali posedávat polehávat a tak jsem byl nesmírně rád, když jsem na poslední chvíli odečetl jako bonus navíc i jednoho racka chechtavého. Znáte to, už už máte kód v kapse chybí jeden - dva znaky nebo tam prostě není jistota. Co chvíli někdo před objektem projde nebo v horším případě najede na scénu a zastaví se. Cloní a ne a ne se hnout. Stejné to bylo i tomto případě - risknul jsem to s foťákem a vyplatilo se. I v tom mumraji byl kód čitelný. Racek potom lehnul, ani se nehnul - usnul. A bylo po ptákovinách.

Už se těším, až budu mít k dispozici zpětná hlášení, informace o pohybu těchto evropských tuláků. Bude to asi chvilku trvat. Aplikace, která to má umožnit, dneska na mém PC (?) trochu stávkuje.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok