1 2 3 4 5

Kroužkování čápů bílých v Miloticích

V noci přešla přes naše území vlna silných bouřek. Přímo přes Kyjov a okolí to bylo hodně pozdě nad ránem. Srážkově nic moc, ale zato vítr který bouřky doprovázel, byl opravdu hodně silný. Ještě brzy ráno cestou na místo činu byla celkem výrazná oblačnost a čerstvě pofukovalo. Začínám uvažovat jestli celou dnešní akci nezruším a nechám kroužkování na později.

Jenže než přijedu k zámecké zahradě vítr se utiší, skrz mraky se dere slunce a hlavně první co vidím je dospělý čáp krmící mladé, sice promoklé, ale čilé. Zdá se, že tu divočinu přečkali v pořádku a bez problémů.

S malým zpožděním přijíždí i domluvená plošina. Takže po krátké přednášce na téma čáp bílý pro zaměstnance zahradnictví a poradě o průběhu jdeme na věc. Hlavní je rychlý průběh, aby se mladým co nejdříve mohli věnovat dospělí čápi.

I ve stísněných podmínkách malého dvorku obsluha zvedáku funguje perfetně na centimetry přesně míjí dráty, okapy, okraje střech. Cestou nahoru vidím jak sledují okolní svět - budovu zámku  s přilehlou zahradou čápi z vršku komínu. Opravdu vrchnostenský pohled. Hnízdo je promoklé, čilá čápata taky. Mladší spolupracuje, starší už je trošku divočejší a celou dobu na mě doráží. Po třetím dost citelném zásahu do ruky ho beru a položím jej k bráškovi. Hodím na něj pravé křídlo jeho klidnějšího soutozence. Zabírá to.

Rychle pořídím pár dokumentačních snímků. Zaujme mě jen několik velkých nezvykle červeně zbarvených vývržků na okraji hnízda. Opravdu nevím jaká potrava mohla to nezvyklé zbarvení způsobit. No a taky velikost hnízda už je nezanedbatelná. Až jsem dole předběžně se domlouváme, že by bylo dobré někdy na podzim kvůli stabilitě podložky hnízdo odebráním materiálu zmenšit a celou konstrukci zpevnit.

Podle webu www.cap.birdlife.cz čápi hnízdo ještě přímo na ko,íně úpstavili poprvé v roce 2013. Předtím se pokoušeli o stavbu hnízda na sloupu EV poblíž parkoviště naproti zámku. Ještě dříve to zkoušeli na pahýlu ulomené boční větve stromu přímo u Písečného rybníka. Tam to později nedopadlo navzdory tomu, že jim byla vytvořena podložka na dubu na ostrůvku horního rybníka.

Po prvním hnízdním pokusu, se stala velmi důležitá věc. Zaměstnanci zámku se čápy nesnažili z aktivního  používaného komínu vystrnadit. Naopak vyrobili a instalovali podložku, která umožňuje obojí - topit v kotli i hnízdit. Ideál. Na rovinu si musíme říct, že nejdůležitějším faktorem, proč se vůbec čápi v Miloticích usadili je dostatek potravy v okolí obce. To jsou ty trvale i dočasně zamokřené a podmáčené plochy v polí kolem obce. A za ty mokřady zase může velice často činnost dalšího navrátilce - bobra evropského.

Čápi jsou zatím kroužkovaní každoročně (?) a jedenkrát bylo jedno z mláďat dokonce vybaveno satelitním vysílačen tzv. batůžkem. Takto vybavená samička přinesla celkem zajímavé výsledky. O tom něco víc v článku, který jsem slíbil do místního podzimního zpravodaje. Jen co vyjde budu ho šérovat i na svém blogu.

Tady aspoň kousek z onoho textu:

V okolí Milotic se novodobě čápi pokoušeli hnízdit na přelomu tisíciletí v okolí rybníka. Hnízdo na zlomeném topolu, ani později připravenou podložku na dubu na ostrově horního rybníka bohužel trvale neobsadili.
Po pár letech, konkrétně v roce 2012 se pokoušeli neúspěšně o stavbu hnízda na sloupu elektrického vedení u parkoviště naproti zámku. Nakonec si v roce 2013 postavili hnízdo na komíně kotelny zámeckého zahradnictví a tady hnízdí dosud. Zde je nutné zdůraznit, že hnízdění pokračuje jen díky vstřícnosti a provedené technické úpravě. Zaměstnanci zahradnictví totiž vytvořili konstrukci, díky které se hnízdo posunulo mimo výduch používaného komína. Hlavní příčinou usazení čápů v obci je, trvalý dostatek potravy v podmáčených polích a různých polních mokřadech v okolí obce, jak kolem Písečného rybníka tak kolem potoku Zamazaná.
V roce 2014 pár vyvedl 4 mláďata. Jedno z nich (samička) bylo dokonce vybaveno na cestu do Afriky satelitním vysílačem tzv. batůžkem. Podle sdělení kolegů, kteří se na akci podíleli – samička zdárně překonala Bospor, prolétla Izraelem a potom přes Egypt údolím Nilu táhla na jih. Zalétla se krátce podívat do Čadu, aby se opět otočila k východu a několik dnů pak trávila v Etiopii. Tam, zřejmě z důvodu technické poruchy, přestalo zařízení fungovat a signál se ztratil.

 V roce 2015 pár vyvedl 1 mládě a v roce 2016 vyvedl 3 mláďata. Mladí čápi jsou pravidelně značení i klasickými kovovými kroužky, zatím bez výsledku. V letošním roce byla na hnízdě kroužkovaná 2 mláďata. Doufejme, že se budou ještě mnoho let vracet někam do okolí Milotic a že tu budou i nadále nacházet pro hnízdění vhodné podmínky.
 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

vyškublá chrtača l 19.07.2017 12:30

Alešku, musíš to připravit ty sám. Hezky stravitelně. Nadpis : "Zimuje v Miloticách Temmu Selene" určitě zaujme.. pak postačí pár vět a je to do teho prestižního plátku připravené na druhů stránku.

Aleš l 18.07.2017 22:10

Pardon, myslel jsem Buchlovice, psal jsem na email kroužkovateli a nic. Myslím, že Milotický zpravodaj není připravený na strnady rákosní, tedy pokud nemají kroj a sedmičku vína..)))

Karči l 17.07.2017 11:38

Ahoj, tož to mně mrzí, já se přeptal v Buchlovicích a tam jsem info dostal. Článek o něčem jiném ale napiš, zájem je, aspoň si myslím. Třeba o strnadech na zimovišti.

Aleš l 16.07.2017 22:14

Tak to jsi mě předběhl, já se dotazoval do Bučovic na nějaké výsledky z kroužkování a nic. Chtěl jsem napsat článek do zpravodaje..(