1 2 3 4 5

Kyjovský městský park

Nejen kyjovský městský park, ale celá řada jemu podobných jsou běžně podceňované z hlediska jejich významu. Nejsou jen obecně "rekreační" zónou, ale pokud mají aspoň trochu přirozené složení dřevin -  stromů i keřů jsou  skutečným útočištěm pro mnoho druhů živočichů. Achillovou patou mnoha maloměstských parků je absence odborné a erudované - nadčasové péče a  nedomyšlenost aktuálních "menežmentových" zásahů.  

Přitom stačí tak málo, pozvat lidi vzdělané a znalé a vyslechnout si jejich rady a doporučení. Tyto potom šikovně zapracovat do plánu péče a napasovat do rozumné finanční rozvahy. Nepodléhat panice po pádu každé větší suché větve, průběžně sledovat stav starších stromů a preventivně a citlivě ošetřovat.

Ale abych jenom nepoučoval - dnes mi stačila necelá hodina k tomu, abych si opět uvědomil, jak je to fajn mít takový krásný flák lesa ve městě. Zjistil jsem nějakých třicet druhů ptáků a to ještě nezačalo jaro a návrat různých tuláků a migrantů teprve začíná. Každým dnem bude navrátilců z různě vzdálených zimovišť přibývat. Ze všech stran se ozývá zpěv, cvrlikání, houkání a bubnování. No vlak, který nejde zastavit už se rozjel

I přes výrazné oteplení spousta drobotiny stále zaletuje na lojové koule, které nějaká dobrá duše vyvěsila různě po keřích poblíž koupaliště. Bylo by dobré i v rámci osvěty do parku umístit doposud na západ od našich hranic tolik oblíbené velké parkové krmítko. Pro seniory, maminy s malými dětmi a i pro (některé) žáky školou povinné je to fajn záležitost a zábava. Zábava sledovat uprostřed zimy cvrkot desítek ptáků, kteří se v okolí tohoto magnetu plného dobrých semínek a bobulí trvale vyskytují.

Hezkým bonbonkem na závěr krátkého fotolovu potom byla zrzka, která si se mnou chvilku hrála na schovávanou. Nakonec se jako modelka předvedla i s lískovým oříškem v tlamičce.

  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok