1 2 3 4 5

Ledová Lednice

Po ránu zlobivé auto, změna počasí, vichr 16 m/s, zataženo - kostrbatě domluvená - nedomluvená výprava - vypuštěná soustava velkých rybníků, velké plochy obnaženého bahna, rozsáhlé mělčiny a na nich především tisíce ptáků

Tak nějak momentálně vypadají rybníky Mlýnský, Prostřední a Hlohovecký v Lednici. A budou tak podle kalendáře výlovů (my jej našli na letité zelené maringotce na hrázi Mlýnského), vypadat ještě několik týdnů.

Jak řekl Aleš, můj dnešní dobro  druh: "škoda, že výlovy nebývají o měsíc až dva dřív". I když jsme dnes skončili oproti plánu dřív totálně vymrzlí a vyfoukaní, množství pozorování a zářezů na pomyslné pažbě stálo za to.

Hned u Velkých Bílovic narážíme na smíšené hejno špačků obecných s letošními prvními havrany polními a kavkami obecnými.  Když sednou do pole mezi šedivky máme před sebou pěknou sbírku krkavcovitých . protože straky se ozývají z remízu opodál.

V Podivíně kupuju něco na zub v místním zuprmárketu, opět zážitek, no ještě větší se uděje po pár minutách. To z jednoho místa napřed zmerčím orla královského a po chvíli po odstavení auta na krajnici na opačné straně cesty další dva orly královské. - hezké antré.

Po příjezdu na místo činu, hráz mezi Hlohoveckým a Prostředním rybníkem nás vítají typické zvuky podzimních rybníků - chrochtání kormoránů, hýkání velkých racků a skřeky volavek. Bahna jsou plná ptáků (úplný seznam pozorování najdete na www.birds.cz

Rychle balíme věci a vyrážíme na okruh - bereme to od lesa pod Třemi gráciemi na hráz s Apollem a zpátky pod zámečkem u prostředního zpět k autu. Nejvíc nás zaujaly stovky "velkých" racků - zřejmě tu jsou podle početnosti bělohlaví, středomořští, stříbřití i žlutonozí. Galerii doplňují stovky racků chechtavých a jednotliví racci bouřní. Dále množství potápek roháčů i jejich drobných sestřenek potápek malých. Poslední otužilci z rodiny bahňáků - hejnko jespáků obecných, dva vodouši tmaví a fešák tenkozobec opačný. K tomu všemu volavky bílé, kormoráni velcí a to vše shůry kontrolují dva orli mořští a drobnější "věci" krahujec obecný.

V keřích vidíme desítky sýkor a stále slyšitelní jsou protahující budníčci menší a moudivláčci lužní.  Výtopa i Nesyt jsou absolutně sterilní, jenom dospělý orlan si nás přes rybník přiletěl prohlédnout a pak se zase vzdálil. U laguny s rybničním bahnem, která vznikla na kraji Koňského pastviska se krčí 3 bekasiny otavní.

Stejně prázdné jsou i spuštěné rybníčky pod výpustí, Včelínek hostí jen pár konipasů bílých. O mnoho více života je v závětří a v keřích kolem Hraničního zámku - drozdi brávníci se krmí na ochmetu a drozdi zpěvní zase na bobulích tisu. Do toho mnoho sýkor, rehci domácí, ozývají se čížci a pěnkavy. Hodně překvapí 22 vlaštovek obecných a ještě víc 2 jiřičky obecné.

To už stavím v prudkém větru stativák před průsekem a kontrolujeme bahna - hned na kraji šmejdí v té břečce osamocená husice liščí, za ní desítky volavek popelavých a stovky racků několika druhů. Uprostřed rybníka dlouhá tenká tmavá čára - ze které se vylouplo hejno 120 čírek obecných. Smějeme se, protože asi před hodinou si Petr Musil, který se zničehonic vyloupl na hrázi Prostředního, postěžoval (i v zastoupení Petra Macháčka), že letos je to s čírkama obecnýma nějaké slabé. No jo, ptáci mají křídla.

Cestou k městu už jen krátce zastavíme u propustku, pořídím několik více či méně zdařilých letovek, ale po prvních zimotřasech nasedáme do auta a vyrážíme domů. Oklikou, Aleš chce ještě sklidit megavelký trs sírovce v Mutěnicích. Poté co asi deset kg těžkou plodnici uřežeme nás zaujme na hladině U Petra divný pták, ano je to potápka rudokrká - třešnička nebo spíš kopeček zmrzliny dnešní ledové neděle.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok