1 2 3 4 5

Letos poprvé na rybnících

Letos poprvé jsem se vydal na rybníky. Po dlouhé době se za okny vyjasnilo, devátá rozhodla, mlha se pomalu vytratila a já byl jako na trní. V poledne už jsem to nevydržel, urovnal stůl v kanceláři a kvapem vyrazil k vodě.  Během několika minut už jsem přes stativák mapoval ptačí osádku Písečného rybníka.

Zde se, především na ostrůvku a v jeho okolí,  momentálně zdržuje většina ptáků z celé hodonínské rybniční soustavy.  Kromě několika volavek bílých a volavek popelavých, lovících v mělké vodě rybky spolu s kormorány velkými, nic zvláštního. Začal jsem sčítat hejno hus velkých, jejichž počet neustále narůstal  až skončil odhadem na asi 360 jedincích. Potěšitelné bylo, že se mi podařilo odečíst červeně límcovanou husu s bílým kódem O92, která se mezi nimi zdržovala. I přes její nápadnou okrasu, snad díky tomu, že většinu času pospávala, jsem si jí všimnul až během třetího počítání. Doufám, že se mi kroužkovatel, který jí tohle „bižú“ nasadil, ozve a já vám potom budu schopen říct něco málo k jejímu životopisu. 

Při odchodu registruji nad sádkami lovící racky bělohlavé a racky chechtavé, až po chvíli mě mezi nimi zaujal i jeden výrazně menší racek. Byl to racek malý v šatě 1. zimy. Takže letošní, vlastně už loňské mládě, které se možná i díky velice mírné zimě stále zdržuje na našich rybnících. Uvědomil jsem si, že jej před několika dny pozoroval Ondra Ryška na Jarohněvickém rybníku u Dubňan. Na rozdíl od jeho zkušenosti, je drobek velice málo plachý a nechá mě přijít na vzdálenost menší než tři metry. Mírně kulhá na levou nohu, ale jinak se zdá být v dobré kondici - ztřeštěně poletuje po okolí, občas i zmizí z dohledu, aby se po chvíli zase vrátil ke zdroji potravy.  Tím jsou zbytky obědů zaměstnanců rybářství, kteří je pohazují v rámci přikrmování  polokrotkých  kachen divokých na hráze sádek. Dnes asi bylo k obědu rizoto.  Užívám si tohoto blízkého setkání se vzácným hostem a pořizuji několik dokumentačních snímků. Nejdřív se s tímto druhem racka u nás setkám až koncem dubna a hlavně na počátku května, kdy v hejnech vzácně až několika desítek exemplářů protahuje přes rybníky na svá severská hnízdiště.

Husa velká O92 je on; označen byl v severních Čechách 29.5.2010 jako dvouletý houser. Během svého toulání navštívil mimo jiné Duryňsko i Brandenburgsko, nejméně jednou stihnul mít deset housat s nějakou husou, zase ze sevrních Čech. Od posledního odečtu na výsypce dolu ČSA u Chomutova v říjnu 2012 uběhl téměř rok a půl co byl "nezvěstný".  Díky za info Michale.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok