1 2 3 4 5

Letošní rozloučení s rybníky

Proběhlo za naprosto ideálních podmínek. Konečně přituhlo, konečně se vyjasnilo a k tomu nefoukal téměř žádný vítr. Díky různým stupňům zámrzů se ptáci byli nuceni zdržovat mnohem blíž k pozorovatelům než obvykle. To vedlo k tomu, že se mi podařilo odečíst zhruba polovinu ptáků značených plastovými odečítacími kroužky nebo límci. Nakonec těch odečtených bylo pět z nejméně deseti pozorovaných, takto označených ptáků.

Celý den nakonec byl hlavně ve znamení racků a rybnících u Hodonína, protože tady se ptáků dlouhodobě zdržuje nejvíce.

Na Jarohněvickém jsem zastihl přes 110 volavek bílých a kolem 40 volavek popelavých, spolu s jednou linduškou horskou a jednou zraněnou labutí velkou, to bylo pro dnešek de facto vše. Husy i kormoráni jen přeletovali nad téměř prázdným - částečně napuštěným a navíc zamrzlým rybníkem.

V Mutěnicích letošní první silnější mráz uzamknul hladiny všech menších rybníků. Částečně volná hladina zůstala jen na Třetím Zbrodu a právě tady se zdržovali zřejmě všichni "místní" foglici - asi třicet labutí velkých, k tomu kolem stovky hus velkých a kachen divokých posedávalo a pospávalo na ostrůvku. V rákosinách sosliter - sameček strnada rákosního, na toho jsem zapomněl u výpisu z Jarohněvického a sýkorky, mlynaříci a občas přeletující dlaskové.

Už přivítání na Písečných rybnících u Hodonína bylo stylové. Všechny kačenky na Výtopě tak trochu nesvé a motající se v okrajích porostů. Až typický štěkavý hlas mě donutil zvednout hlavu k obloze - a na ní popatřit hned čtyři (!) kroužící orly mořské. Dospělý pár, evidentně tokající nebral na zřetel dvojici nedospělých ptáků (3.zima můj odhad věku). Staří řvali a kroužili a metali kozelce a mladí jim dělali takovéto to taneční křoví. Všichni ptáci ve značné výšce opustili rybníky směrem ke studené chodbě.

Momentálně se všichni ptáci drží na dvou místech Písečném a Novodvorském rybníku. Především rackové všech tří (čtyř) druhů mezi oběma rybníky čile přeletují. Rackové bouřní zvýšili početnost na dnešních cca 80. Racků chechtavých je stále kolem 150. Pospávají na vodě, ale převážně na ledu. Stejně tak rackové bělohlaví těch je na soustavě kolem 60 jedinců. Pozoroval jsem dva se žlutými plastovými kroužky a jednoho s červeným - kolegáček Ryška dokonce viděl dva ptáky s červenými plasty a na nocování se slétlo kolem 130 ptáků. Je možné, že ten zbytek se poflakoval na Lužickém malém, který jsem já nekontroloval.

Odečetl jsem jeden žlutý kruh s kódem PEKL a červený s kódem 7P21 (starý známý), odečty nebyly i přes "blízkost" racků vůbec snadné, jednak kvůli ostrému světlu a taky kvůli tomu, že se vzduch nad ledem tetelil.

Při druhé kontrole Novodvorského tajchu jsem až po chvíli zmerčil mezi jinými racka chechtavého s bílým plastovým kroužkem. Odečet vyšel až snad na desátý pokus. Pták buď cupital nebo si sedl a pospával anebo se mezi mou maličkost a jeho velikost furt někdo cpal. Nakonec jsem toho chorvata s kódem S8R8 zmáknul a už čekám na feedback k tomu recovery report (u).

Hus na Písečném bylo mírně míň než při mojí poslední kontrole, ale je to hodně klamavé, protože ptáci v nepravidelných intervalech i počtech odlétají na pastvu do okolních polí. I tak je jejich pozorování zážitkem - Bledulka opět trůnila na ostrůvku, kousek od ní se držela dvojice límcovaných S41 a S49. Zhruba 800 hus velkých doplňovaly husy běločelé v počtu odhadem 350 (400) jedinců. Jednotlivě v tom promíchaném hejnu byly i husy polní / tundrové.

Největší nárůst početnosti na konci starého roku nastal u kormoránů velkých, kteří probírají okraje břehů Novodvorského a Písečného rybníku v množství nejméně 150 ex. Po odletu orlů se březňačky vyrojily na hladinu a tak jsem jich k mému překvapení sečetl více než sedm stovek. Jsou mezi nimi i nějaké čírky obecné a pár kopřivek obecných.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

karlos kasta nedá l 05.01.2016 08:49

Ondro, na cr.birdingu přímo píšou, že jsou to většinou ptáci chytaní a kroužkovaní na nějaké skládce odpadů u Záhřebu. Takže jejich původ a často i stáří jsou neurčité .

Ritchi l 04.01.2016 23:28

Gratuluju k novým odečtům racků ! Chorvat potěšil, ale moc ho nechápu. :)