1 2 3 4 5

Límcování hus 2021

Podle slov hlavního organizátora límcování hus tj. odchytu do tenátek a následného označení klasickými ocelovými kroužky a krčními plastovými límci; byla letošní sezóna v mnoha ohledech zvláštní:

Dobrý den, ahoj, letošní odchyt hus je u konce.

Mohu se vymlouvat na chladný duben a chladnější květen, že díky tomu bylo málo velkých housat a spousta malých housat jejichž rodiče ještě létali. Na druhou stranu ruku na srdce, v letošním roce bylo na některých místech výrazně méně pomocníků, a někde se nám to prostě nepovedlo. 
I přes to se nám podařilo odchytit 112 hus, ze kterých bylo 85 nově označeno límcem, 22 jedinců jsme zrentgenovali, odchyt jsme zrealizovali na 14 lokalitách napříč Českou republikou.
 

Průběh jara, výkyvy počasí a následně divný průběh hnízdění to vše zanechalo spíše negativní stopu na celkových výsledcích. Nakonec u Mutěnic, po ne úplně dokonalé přípravě a zmapování terénu, se nám podařilo chytitz a označit pouhé tři kejhalky. Třetí Zbrod byl během naháňky téměř bez hus, staří ptáci až na výjimky už zřejmě opět letu schopní se zdržovali na oblíbeném polním pastvišti. Takže jsme na hruškách nachytali jken jednu rodinku. Rodiče odlétli a mladé ponechali jejich osudu.

Po jejich opětovném vypuštění na hladinu rybníka se s nimi jistě rychle zkontaktovali a odpluli společně na oblíbené místo v jižní zátoce rybníka.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok