1 2 3 4 5

Mezinárodní den mokřadů

Po delší pauze jsem dnes vyrazil do terénu. Busem jsem se přiblížil k Šardicím a pak přes pole, úhory a les jsem mířil k pískovně u Mistřína. Cestou míjím odchovnu bažantů, nezvykle prázdnou a ponuře působící. Asi před měsícem tu byla prokázaná ptačí chřipka. takže všechny pernatá zvěř skončila v plynu a kafilérce.

Skutečnost, že dnešek byl mezinárodní den mokřadů, jsem zjistil až po návratu večer. Řada pozorování na avifu byla podávána jako vycházky nebo exkurze k tomtuto svátku. Takže i já jsem vlastně byl takový nevědomý oslavenec. Na vodě toho dnes bylo míň než jindy, většina husí se ozývala z polí blíže k obci. Žádné husice nilské, takže klid. Nacházím kromě březňček, jejich parťáka kačírka kachničky mandarínské, nějaké lysky, kormorány velké. Separé se drží smíšené hejno poláků a velkých a chocholaček.Úplně odděleně jsou dva samečci hohola severního - dospělý borec a mladý klučina. Užívám si závětří a mám radost i z těch úplně běžných druhů. Prostě taková ta vnitřní pohoda. Však víme.

Cestou zpět mám nějaké rodinné povinnosti a tak vyrážím. Hlasy hus běločelých postupně sílí a menší hejna právě teď padají hned za těžařské středisko se zaparkovanou těžkou technikou. Když už jsem kousek od cíle a vymýšlím jak nenápadně se k husám přišourat a špekuluju jak velké asi to hejno bude a jak daleko bude ... z lesa zaslechnu typický praskavý zvuk výfuku krosové motorky. Vyfešákovaný borec mě předjíždí, na rohu oplocenky odbočí a pěkně to oroštuje. V mžiku je ve vzduchu odhadem 1500 hus běločelých a rozlétají se do všech stran. Myslím, že jsem během pár sekund stihnul většinu vulgárních výrazů, ketré nám čeština nabízí.

Jen zlomek ptáků se vrátí po několika minutách zpět, je mezi nimi jedna berneška bělolící a dvě husice nilské (?), ale to je slabá náplast na to, jaké blízké pozorování jsem mohl dobře skrytý za maringotkami a bagry absolvovat.

Po příjezdu do Kyjova jsem vykonal sčítání kalousů během jejich rozletu. Letos jsou sovy průběžně rozprskané na třech až čtyřech různých místech. Ale celkem nedaleko od sebe. Lípu v průjezdu pojišťovny jsem zkontroloval ještě za světla. Tújky a tradiční velký smrk jsem sčítal z jednoho bodu z průchodu pojišťovny na druhé straně budovy. Nakonec jsem sečetl 39 ušatců, což není vůbec špatný výsledek.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok