1 2 3 4 5

Mezinárodní den žen je každý rok,

ale tak nádherné nedělní ráno se podaří jen občas. Odpoledne mě navíc čeká florbalový turnaj elévů a tak potichoučku polehoučku vyrážím někam. Ven.

Pomyslná rafička kompasu mě dnes navedla do Ostrožské Nové Vsi. Cestou tam jsem zkusil omrknout okolí skládky TKO u Těmic a dobře jsem udělal. Na velké polní louži, která byla po ránu ještě částečně pokrytá slabým ledem se to hemží racky. Nejvíc asi 400 je racků chechtavých, kolem 50 je racků bouřních a nakonec těch největších racků bělohlavých je tu něco přes 30, převažují mladí ptáci. Žádný z racků nenosí plastový, ani jiný kroužek.

Všechno se tu koupe, pije a nahání kvůli různým pamlskům nalezených na nedaleké skládce. Úplně nenápadně bez pohybu na kraji pole pospává moje letošní první čejka chocholatá. Společnost jí dělá osamocený vodouš kropenatý.

Přesunuju se na štěrkoviště u Ostrožské. Na rekreačním východním jezeře trénuje banda chlapíků na jakési divné 20-ti pádlovici. Na vodě tudíž kromě hekajících sportsmanů není nic.

Na západní vodárenské nádrži je naopak ptáků plno. Hlavně ostrůvek a jeho okolí je pro ptáky jako magnet. Větší skupinu nádherně vybarvených kormoránů velkých, doplňují na kmenech popadaných stromů husy velké a několik párů racků bělohlavých. Všichni ptáci tokají a namlouvají se. Jeden racek jakoby už nosí materiál na hnízdo, ale totéž pozoruju u několika kormoránů. Evidentně už jsou to projevy hormonálního nabuzení. Jenom smíšená skupina volavek bílých a popelavých profesorskou chůzí pročesává vzdálenější západní břeh rezervoáru.

Taky u většiny kachen je vidět párování a u některých už i páření. Ve větším počtu nacházím morčáky velké, je jich tu dnes přes 60 a jejich menší příbuzné morčáky bílé - v počtu 8 jedinců. Dále jsou tu hoholi, hvízdáci, kopřivky, poláci velcí i chocholačky, Potom celkem asi 2000 březňaček. Ve velkém hejnu lysek černých na sousedním jižním nebo taky těžebním jezeře podřimuje skupina zrzohlávek rudozobých.

Poledne se blíží a já chci ještě mrknout k Těmicím. Zřejmě zaměřen a vyfocen kamerovým systémem na sloupu poblíž golfového resortu opouštím moji oblíbenou lokalitu. K vodě ze druhé strany sjíždím ještě v Chylicích, ale nenacházím kromě hromady pejskařů a prvních rybářů nic nového.

Bláhově si namlouvám, že by v podmáčených polích mezi UHERSKÝM Ostrohem a MORAVSKÝM Pískem mohli být nějací kulíci zlatí, kteří teď přes kontinent táhnou k severu anebo třeba nějací jeřábi popelaví. Ani jedno, ani druhé v oraništích mezi loužemi a zbytky říčních ramen kličkují menší i větší stáda srnek. 

Rackové u Těmic mají čas oběda a seshora k vodě sletují jenom sporadicky a vždycky na "otočku". Vydržím tu na ně na mezi pod neolistěným bezovým keřem čekat skoro hodinu. Za tu dobu se mi víc předvedl jenom konipas bílý a hejnko asi 400 špačků obecných. Tak to balím a jedu domů. Na chvilku. Taky na "otočku".

Sportu zdar a florbalu zvlášť -  let´s go Green Dragons, let´s go. 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

drtikol l 12.03.2015 18:29

Florbal je hra dobrá, to jóó, ale co tak FUTSAL ? Potřebujeme do budoucna beka jak sůl. Hasta la Victoria ORANJES !!! ;)

drtikol l 12.03.2015 16:20

Florbal je hra dobrá, to jóó, ale co tak FUTSAL ? Potřebujeme do budoucna beka jak sůl. Hasta la Victoria ORANJES !!! ;)