1 2 3 4 5

Modřinky od modřinek

Výjimečně hezké počasí mě vytáhlo ven i se sítěmi. Každý po celé Evropě si vesele chytá čečetky, tak jsem si řekl, že si taky nějakou chňapnu. Odchyt byl ovšem zcela od samého začátku ve znamení sýkor. A moje prsty si jejich štípaček užily ažaž. Všechny byly výjimečně aktivní, ale to co dnes předváděly modřinky, nemá obdobu. No škoda slov.

Desítky modřinek, koňader, nějaké babky a lužky k tomu. Brhlík, pěnkava, strnadi, červenka a pěvušky. taky střízlíčci a paní hýlová. Jen ta čečetka žádná. Během dne mě vydatně pomáhali Tomáš s Ondrou. Ondra víc, protože už má s vytahováním ptáků ze sítí celkem slušnou praxi. A naštěstí i zůstal až do samého nočního závěru.

U lužek jsme narazily na ptáka, který tak trochu vyvracel obecně přijímaná pravidla - žel do diskuze k němu, zato velice dlouhým a fundovaným příspěvkem, vstoupil jenom Luboš Peške. Jestli jsem dobře pochopil jeho odpověď, prostě nic není na tuty a taky u těchto dvou druhů jsou výjimky vyvracející pravidlo.

Poprvé jsem zkoušel novou digitální váhu. Překvapilo mě jak výrazně se liší hmotnosti jednotlivců v rámci téhož druhu. Nakonec zajímavá byla i tučnost chytaných ptáků maximálně stupeň 1 (2) tedy ptáci většinou bez výraznějších tukových zásob.

Řádně vymrzlý a vychladlý už jsem se chystal balit sítě. Ještě poslední snad čtyřicátá modřinka. Profesorsky Ondrovi říkám, jak kdysi Jura Sviečka prohlásil, že právě ty poslední kontroly často přináší překvapení. Ano jsou tam zase nějaké modřinky a koňadry.  No tak jdeme na to.

Začínám vybírat poslední fogliky, když v tom Ondra od poslední sítě úplně vzadu u tyče, hlásí: "Tady je něco hnědé".  Jo, jo byla tam. Třešínka na dortu - s červenou čepičkou. Jediná, ale o to víc potěšila. A protože až za tmy, tak proto čečetka TMAvá.  

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 11.12.2017 07:56

Milý Zdenku, děkuji za velice milý příspěvek. Mě se zdá, že jediné skutečně vystresované stvoření jste momentálně Vy, vole. Chytilo se mnoho jiných ptáků, nebyl žádný úhyn, ani poranění. Do prdele. Toto je prostě odchyt ptáků za účelem jejich kroužkování. Metoda výzkumu, která ač se to v éře družic a satelitů nezdá, pořád přináší zajímavé výsledky. Ty se dají použít mimo jiné i v jejich ochraně. Shit.

zdenek flekac l 10.12.2017 22:58

takze ja nechapu , volove ,proc kvuli jedne jedine cecetce, silne vystresujete desitky jinych ptacich druhu ...scheiße .