1 2 3 4 5

Moment(k)y z odchytu

Původně jsem chtěl chytat déle, než jsem nakonec chytal. Ale čerstvý vítr a špatně zvolená lokalita mě vedly k tomu, že jsem to dnes navečer sbalil, smotal, naložil - všechna ta fidlátka a udělátka do pažouta uložil. Měl jsem políčeno v křoviskách kolem napajedla celkem 120 metrů sítí ve dvou řadách. V podstatě jsem se nezastavil.

Tah byl pěkný - nejhojnějšími druhy byly červenky obecné, pěnice černohlavé a budníčci menší a budníčci větší. K tomu pestrá směs místních usedlíků - strnadi obecní, zvonci zelení, stehlíci i zvonohlíci - několik zlověstně vyhlížejících dlasků. Možná zajímavější bude retrap sýkory koňadry s českým kroužkem, ale určitě ne místní pták. Těším se na zpětné hlášení se životopisem tohoto ptáka.

No a úplné finále obstarala sojka obecná. Super pohled na takového "drobného" pěvce v síti s oky 16 mm. Druh, který se chytá hodně výjimečně - je moc opatrná a vychytralá. Nevím jak a nevím proč, ale opravdu během poslední kontroly před vyklizením pozic se houpala v prostřední kapse pěvcovky. Chvíli předtím mě levou ruku dokaličil strakapoud velký, dost bolestivě a po něm přišla manikúra na obou rukách od této krasavice. Přes všechna protivenství dostala bonzačka kroužek a bylo pořízeno několik portrétů do soukromé databáze.

Vlastně mě detaily ptačích očí nebo portrétky začínají hodně bavit. To co běžně při vzdálenějším pozorování často uniká, je možné si prohlédnout velice zblízka. A najednou se vynoří neskutečně zvláštní a zajímavé barvy, tvary a struktura per a pírek - kožovité oční víčka nebo kroužky a různé trsy a štětečky řas a brv. Prostě mě takové "objevování" baví.

Odchyty spojené s kroužkováním jsem teda zkrátil. Teď přemyšlím co se zbytkem delšího velikonočního víkendu. Na rybnících u Mutěnic to žije - je tam z posledního týdne hlášený jeden špek za druhým. Jenže to taky znamená, že tam kromě pejskařů a cyklistů bude během víkendu hromada ptáčkařů.

Asi se podívám někam jinam - zkusím třeba najít ...

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok