1 2 3 4 5

Moták lužní, dravec který potřebuje pomoc

Během nedávné hodinovky jsem v rozsáhlých polích na katastrech obcí Hovorany a Šardice pozoroval napřed samici, později celý pár motáka lužního.

Tento u nás vzácný druh dravce v našich podmínkách velice často hnízdí na zemi v obilných polích. A protože se jedná o přísně tažný druh ptáka, který zimuje až v rovníkové Africe, patřičně pozdě se taky vrací na naše hnízdiště. A to je kámen úrazu, protože mláďata hlavně v nižších polohách, jsou běžně ještě v první polovině července neschopná letu. Bez pomoci lidí - přenosu na bezpečné místo anebo jiného způsobu zabezpeční hnízda (obsečení) - většina z nich skončí svůj krátký život tragicky, pod žací lištou kombajnu. Přílohou tohoto přípisu je několik fotek z tehdejší úspěšné záchranné akce.

Letošní pár navazuje na hnízdění v této oblasti z doby před devíti lety. Obilí zlátne, doba žní se blíží. Zatím jsem jenom opakovaně potvrdil výskyt páru ve vhodném prostředí a chování naznačující možné hnízdění. I během poslední předvčerejší kontroly značně rozsáhlých lánů jsem za dvě hodiny zahlédl jenom krátce přelet samce přes horizont, s nějakou potravou v pařátu. Po přejezdu na bližší pozorovací stanoviště jsem jej už bohužel nezastihl.

Pokud se mi podaří hnízdiště vypátrat, je obvyklý tento postup. Oslovím agronoma firmy, která na pozemku hospodaří. Požádám jej o sdělení termínu sečení - žní na dotyčném pozemku. V den žní nebo den předem, provedu  "sběr nebo odchyt"  mláďat. Mláďata přenesu na náhradní místo pokud možno co nejbližší od původního hnízda. Ideální je pokud během přenosu celou akci sleduje i samice a je s mláďata ve vizuálním i hlasovém kontaktu. Celou, pro obě strany stresující akci, zakončím kontrolou nového místa, alespoń do prvního krmení. Doporučuje se nové stanoviště ochránit proti predátorům - čichovými nástrahami- tabletami naftalínu, deo mydélky do splachovačů apod., které údajně účinně odpuzují lasicovité šelmy i divoká prasata.

Žně se blíží, pokud zde po devíti letech pár těchto nesmírně krásných a elegantních dravců znovu hnízdí, stojí určitě za to se opět pokusit místo hnízdění najít.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Olda l 09.06.2016 18:01

Ahoj Karle, nemáš tu datum, tak snad moje přání, ať se ho podaří najít, není již mimo. Měj se. Z Východních Čech Tě zdraví Olda