1 2 3 4 5

Mrazivý den, který zahřál

Všechno vyšlo podle plánu, předem domluvená akce na vodních nádržích pod Pálavou klapla stopro. S Alešem jsme v -13°C vyráželi vstříc slunečnému a bezvětrnému dni. Už cestou na jih jsme tušili, že bude fajn.

Silné mrazy sevřely vodní plochy souvislým ledem. Volná hladina zůstal jen na čtyřech (!) místech na dolní zdrži táhlá úzká "průrva" naproti yachtklubu plus propust u Dolních Věstonic. Dalšími místy bylo okolí propusti naproti kostelíku - menší oko na horní zdrži a překvapivě celkem velké očisko směrem k bývalému Mušovu.

Celý den s námi strávil místní znalec Petr Macháček a protože i on po delší době vyrazil fotit, plkali jsme a cvakjali jeden snímek za druhým. Zpočátku jediný kdo trochu ptáky počítal tak byl Aleš. Díky mu za to. Odečty hus velkých jsou hlavně jeho dílem. Konec konců zrak si bystřil decentním popíjením slivovice, což jsem já jako řidič bohužel nemohl, mnooo ... 50° aspoň trochu, pocitově snižoval těch reálných -13°C.

Ptáci byli na těch malých ploškách nablízko a v koncentracích zajímavých. Po hodině jsem měnil první kartu a abych s municí vůbec do večera vydržel, musel jsem pro mě nezvykle přejít z RAWu do JPEGu. Překvapilo mě, že Petr do RAWU vůbec nefotí.

Souhrnné pozorování jsem picnul na avif www.birds.cz Dnes byly k vidění tisíce kachen divokých a hus běločelých, které v jednom kuse odlétaly a přilétaly na vodu. Zahřát a umýt nožky i zobáky a šup zase zpátky na pastvu. Stovky hus velkých a polních resp. tundrových. Jak už jsem zmínil odečetli jsme čtyři límce a další nejméně tři se odečíst nepodařilo.

Ve stovkách se daly počítat hejna lysek černých, poláků velkých i poláků chocholaček a kupodivu i hoholů severních a v součtu přes sto bylo i hvízdáků eurasijských. K tomu je nutné připočíst desítky morčáků velkých i morčáků bílých. Desítky byly racků bouřních a racků bělohlavých. Z celkem asi 120 racků bělohlavých, mezi kterými bylo i několik racků středomořských (tvar hlavy a zobáku), jsme odečetli celkem 7 jedinců s plastovými kroužky. Přičemž další nejmémě tři měli jenom kroužky metalické.

Jen jednotlivě se vyskytovaly labutě velké, poláci kaholky, kopřivky obecné nebo potápky roháči a slípky zelenonohé. Stejně tak nehojné byly i volavky popelavé nebo volavky bílé. Velkým překvapením bylo zjištění, že jsme za celý den viděli jenom čtyři orly mořské a to hned ráno v okolí Dolních Věstonic. Ani na jednu "žrádlem" nacpanou plochu nezalétli. U Mušova se ani nebylo čemu divit, protože zamrzlá hladina přilákala několik pěších turistů - fotografů a dokonce i bruslařů, kteří se producírovali kolem kostelního ostrova, ale i dál dovnitř nádrže.

Propustek u Brodu nad Dyjí byl téměř zamrzlý - zuby nehty se tu drželo několik labutí velkých a s nimi jedna husa velká a jedna lyska černá. Více ptáků bylo pouze v jednom úseku Dyje asi v půli cesty směrem k Drnholci. Mezi stovkami březňaček se neztráceli jednotliví hvízdáci eurasijští, ani morčáci bílí. Společnost dále tvořily labutě velké a lysky černé a sympatická jednotka 14 potápek malých.

V polích mezi Drnholcem a Pasohlávkami dnes v poledne husy nebyly. I během druhé delší návštěvy Mušova odlétaly krdle húsok hlavně směrem na Mikulov nebo méně na Horní Věstonice. Zatímco jsem odečítal jednoho racka bělohlavého za druhým, Petr se s námi rozloučil. Cestou k autu ještě splknul s dr.Šebelou, který se přijel na husy také podívat.

My jsme promrzlí a zkřehlí odjížděli notnou chvíli po něm. Vzali jsme to ještě přes Lednici, kde jsme kápli na luňáky červené během jejich přesunu na nocoviště. Napočítali jsme minimálně 14 ptáků. Spoustu březňaček a kormoránů velkých potom na Dyji už za šera poplašil mladý orel mořský. Slunce rychle padalo za topoly u Pastviska, když jsme sedli do pažouta a valili domů.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok