1 2 3 4 5

Mutěnický víkend nejen se sítěmi

Už jsem si to sliboval dlouho a nejen sobě, že na konci léta provedu odchyty a kroužkování na rybnících u Mutěnic. Proto mě velice potěšilo když asi před třemi týdny přišel s podobnou aktivitou i Pavel Černý. Termín jsme během jedné z pivních porad víceméně nechali na něm (je totiž strašlivě pracovně vztížený).

Nakonec padla volba na víkend 11-13 augustus. Super. V pátek hned z hokny, jen s krťoučkým technickým mezipřístáním doma valím natahovat sítě. Na jedno z nejlepších odchytových míst na soustavě. Míjím vlakové nádraží a hned na rovince k přejezdu vidím, že parta vlasatých borců staví celkem velký stejdž, tak jsme se trefili do čtvrtého ročníku motorkářského srazu, podruhé se koná na zrekultivované skládce TKO za vesnicí. Revajvly Citronů, Kernů, Kabátů a jiných lahůdkových kapel do toho budou bušit asi sto metrů od odchytové linie. No potěš to bude zajímavá zkouška.

Nakonec i díky páteční noční bouřce a následný den únavě harlejářů ten bigbít a túrování mašin moc odchyt ptactva neovlivnil. Chytili jsme do asi sto metrů sítí 120 jedinců 24 druhů ptáků z toho bylo 13 místních retrapů. Ze zajímavějších to byla mladá žluna šedá, samička strakapouda malého, pěnice slavíkové a pěnice pokřovní a několik dlasků tlustozobých. Oba ledňáčci byli bez kroužků a hromadně táhly pěnice černohlavé a budníčci menší. Překvapil barevně značený rákosník obecný a taky úplně čerstvě vylétaná mláďata rákosníka obecného.

Nemilé překvapení bylo v sob otu ránio vyprošťování čtyř malých netopýrů ze sítí, všichni tu šílenou nimračku přežili, ale byla to vysoká škola štrykování. U jednoho drobečka už jsem uvažoval o jeho vystřižení i s kusem síťoviny. Nakonec jsme to oba zvládli.

V dohledné době akci ve stejném rozsahu hodlám zopakovat, velice pravděpodobně to bude v rámci tradičního festivalu ptactva začátkem října. Doufám, že složení personální i destilátové bude stejně kvalitní jako během popisované akce.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok