1 2 3 4 5

Na boršovských lúkách našel jsem já dukát

Zpívá se ve známé lidové písničce. Já jsme na boršovských lúkách chtěl najít zajímavé odchytové místo. Podařilo se to i přes vícedenní odchyt a celkem dost natažených sítí jen z velmi malé části.

Na vině byla úmorná vedra a veliké sucho. Vyschlo téměř do mrtě nedávno vytvořené napajedlo a ptáci byli aktivní jen do zhruba osmé až deváté hodiny ranní a potom až pozdě navečer. Nevyjímaje těch, kteří ještě dokrmovali mláďata jedno jestli v dutinách nebo v porostu.

Vychytal jsem během prvního dne zřejmě všechny místní strakapoudy velké i jižní. Žluna zelená, která se často ozývala v okolí se nelapila. Z druhů, které stojí za zmínku to bylo ještě několik krutihlavů, několik sedmihlásků hajních a to je asi tak všechno. Pár desítek běžných opeřenců strnadi obecní, sýkory koňadry, pěnice černohlavé nebo vrabci polní tu sbírků kroužkovanců moc nezpestřili.

Velice pestrý mohl být samotný závěr akce. Zastavil se za mnou Jura Komín a pomohl mě s balením sítí. Ještě jsem si mu posteskl jak mě mrzí, že se nechytila ani jedna z několika vřískajících žluv hajních. Asi minutu po sbalení poslední dvanáctky přesně místy kde byla natažená najednou ve vzdálenosti cca 20 metrů prosvištěl dva metry nad zemí sameček krahujce, kterého naháněly stejně nízkým letem dvě možná tři žluvy.

Pěkně jsem si od plic ulevil, velic epěkně. Ale to bylo asi tak všechno co jsem s tím pechem mohl udělat.

Každopádně místo má svůj potenciál a určitě se sem ještě se sítěmi vrátím. Jako nadějné se mi jeví zkusit tu třeba zimní odchyty.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok