1 2 3 4 5

Na návštěvě u sousedů

na štěrkovišti u Adamova, na opačném břehu řeky Moravy, jsem se ocitl z několika důvodů. Původně jsem chtěl někam pod Pálavu, ale hodně mě lákalo pozorování potápek žlutorohých, které tu u Gbelů nedávno zastihli přátelé z Brna.

Druhou věcí bylo to, že mi Alda v zástěrce kuchařské oznámil, že on  dnes nikam poněvadž už to cpe do trouby a stejně déšť už je za Prahou a tak na ty dvě až tři hodinky to podle něj nemá cenu. Pro mě ale ano, protože jsem v podstatě celý uplynulý týden svým způsobem prochuravěl, před chvilkou jsem viděl u letiště lovícího nádherně stříbrného samce pilicha a zatím to na déšť vůbec nevypadá. Zkouším ještě Ondru, ale ten má v Brně taky plné ruce práce, takže takto nějak jsem vychýlil rafičku kompásu a nebylo to zlé rozhodnutí. 

Hned po příjezdu ke štěrkovně vidím, že na obou nádržích jsou dvě malá nezamrzlá oka vodní hladiny, sice plná ptáků, ale že by se v té tlačenici ještě zdržovaly "potápky ušaté" asi nehrozí. Taky mi to v mžiku potvrdili, příjemné překvapení dnešního dne, slovenští ornitologové Janko, Soňa + jejich princeznička, Štefan a Stano. Chvilku klábosíme, já mezitím počítám i za pomoci skutečně super kreslící Meopty HD82 vodní, teda dnes spíš lední ptactvo.

Je tu nějakých 500 hus z drtivé většiny hus běločelých, nějakých 20 labutí a nejméně 600 lysek černých. Mezi lyskami potom při bližším ohledání nacházím čtyři pláky velké a jednu chocholačku. Od řeky průběžně přiletují jednotlivě, ale i v menších hejnech kormoráni velcí, ale na malé zrcátka neusedají. S přistáním na ledu poblíž vody navíc za mohutného křiku nemají naopak problém dva dospělí racci bělohlaví. Hus je v okolí určitě víc, můžeme se o tom přesvědčit pokaždé, když někde v okolí padne výstřel.

Dělám krátkou kontrolu místního říčního jezu a krátkého úseku říčního koryta, nádherně se mi tu při lovu ukázal pár pilichů - bělavý samec a hnědošedá samice, ta během průletu stromořadím vyplašila od paty topolu samce žluny zelené. Až cestou zpět jsem si všimnul v keři bezu černého na jednom z pidi ostrůvků dvou hnízd. Typických, i když dost větších než bývá obvyklé.

Na podobný nález čekáme na našich rybnících už několik dlouhých let, no snad se to blíží a kvakoši noční, kterým s největší pravděpodobností tato hnízda patří, zahnízdí i někde poblíž Hodonína nebo Mutěnic.

Od západu se opravdu začíná zatahovat. Vracím se zpět na blízkou Moravu. Chci přeci jenom projet zamrzlé rybníky a zastavit se v Jarohněvicích kde údajně včera někdo opět pozoroval dva čápy bílé ?!

Na rybnících u Hodonína jen na 4 rybnících dohromady 4 pidi oka s volnou, ledu prostá na nich celkem asi 240 kachen divokých, toť vše. Všech 48 volavek bílých a 29 volavek popelavých se drží v nebo kolem Kyjovky a živoří.

U Mutěnic zámrz ještě kompletnější a bahna vypuštěných rybníků, na kterých se zdržovaly lindušky horské jsou pokrytá slabou vrstvou sněhu a prázdná.  Na jediné volné vodě úplně u lesa pospává 22 labutí velkých, to už ale začíná celkem hustě pršet (jsi fakticky dobrý Aldo). Snad i před deštěm se zaletuje do lesa schovat dospělý sameček krahujce obecného s výraznými hřbetními skvrnami. Pod hrází, už z auta, pozoruju datla černého, který dokonale očistil vrcholové větve jednoho z dubů a pořád v hledaní potravy pokračuje.

Čápy na střeše bývalého "gasthausu"- dnes farmy v Jarohněvicích, ani na přilehlých loukách nenacházím. Je možné, že si je ten anonymní pozorovatel spletl třeba s volavkami bílými. Jsou na nich malí Jágříci a na poměrně velké zamrzlé louži honí i v tom dešti puk. Poslední akcí má být rychlá kontrola místního deniště kalousů, na stromech u hospody - nic.

Zato ze tří smrků (bylo už hodně soumračno) a opravdu jsem se choval ohleduplně - vyletělo ve třech sledech nejméně 24 kalousů ušatých. Téměř všichni se přesunuli do podmáčených vrbiček zarostlých rákosem a usedli do porostu na nejnižší větve, někteří ptáci snad seděli přímo na zemi, jeden zase volá ze silné větve. Takové chování jsem nečekal, přiznám se bez mučení. Dohledávám z bezpečné vzdálenosti z cyklostezky, ale přirozeně vidím jen zlomek sov, které jsem před chvílí kus odsud vyplašil.

Vracím se k autu směrem od nádraží k FVE přetahuje hnědý moták pilich s evidentně plným volátkem, jeden z kalousů pořád sedí v koruně ořešáku, druhý si vybral hrušku. Déšť je mírnější a jakoby ustává.

O chvilku poizději, už hodně  za šera ještě na drátech a na konzolách sloupu VVN pod Šidlenami napočítám 68 holubů doupňáků. Vypadá to, že tentokrát se mezi ně nevecpal žádný holub domácí.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

karči l 05.01.2015 00:08

Ahoj Juro, je to možné. Největší šanci na pozorování pilichů v okolí Milotic je na Sedmirohých. Když vyjedeš polňačkou směr Čertoprd pod kótu, máš celou plochu s biopásy směrem k rybníku na dlani jak Napoleon kdysi Slavkov

Jura W. l 04.01.2015 23:34

Karle, mám pocit, že dnes dopoledne jsem viděl možná téhož pilicha lovit v polích pod Šidlenama.