1 2 3 4 5

Na návštěvě v revíru malých sokolů

Mám to štěstí, že každý den  cestou do zaměstnání projíždím hnízdištěm malých sokolů - ostřížů lesních. Už od květnového návratu ze zmoviště v tropické Africe, vždycky nejméně jeden, ale velice často oba ptáci z místního páru vysedávají na svém oblíbeném sloupu VVN.

Dnes jsem si řekl, že jenom co zkontroluju situaci na několika místech rybníků u Hodonína  a Mutěnic, ihned se vypravím sem a vyjasním si několik věcí. Předně chci ověřit kde asi pár hnízdil a kolik, a jestli vůbec ještě, krmí mláďat, protože ty se mi během poslední návštěvy jejich revíru nepodařilo pozorovat.

Na rybnících nic nového, stále na relativně velkých počtech se drží labutě velké, těch jsem jenom na Výtopě napočítal 78. Nové lovecké ostrůvky zbudované na Bojanovickém rybníku se staly oblíbenými místy odpočinku pro ptáky, dnes jsem nanich viděl kolem 50 racků chechtavých, mladého racka bělohlavého a čtyři rybáky obecné.

U Mutěnic mě hned po příjezdu potěšil celkem krotký pisík obecný, který šmejdil kolem louží na hrázi Třetího Zbrodu spolu s několika konipasi bílými. Na ostrůvku se slunečnm paprskům vystavuje kolem třiceti volavek popelavých a dvojnásobek kormroánů velkých. Na vodě kromě asi 20 potápek roháčů jsem dnes napočítal nejméně 320 hus velkých. Jinak nic.

Na bahňáčí lokalitě, to zřejmě kvůli vyšší hladině vody byla slabota. Zapisuju několik vodoušů bahenních, nějaké pisíky obecné a tři kulíky říční. Potápky malé zůstaly v počtu asi 20 jedinců, ale čírek obecných  přibylo a teď jich tu pospává celkem 60.

Myšlenkama už jsem u ostřížů. Ondra mi totiž právě poslal SMS, že cestou na houbaření, jedouce kolem viděl na na sloupu dva ostříže. Parkuju na okraji akátového lesíku a krajem dost frekventované silnice se přibližuju k dravečkům. Nad hlavou se mi ozývají ptáci, jeden z rodičů mladé varuje. Ti ještě chvilku sedí v proschlé koruně akátu spolu s holubem hřivnáčem, potom se oba zvedají a mízí nad lesem.

Naštěstí se jedno z mláďat velkým obloukem a za doprovodu dospělého ptáka vrací a usedá tentokrát na příčné konzole sloup č.123 - neustále volá žadonivým hlasem. V reakci na volání se z polí na moment vynoří druhý rodič, předá něco ke snědku a mízí tam odkud přiletěl, přistává v poli - na zemi - asi 400 metrů od sloupu a jde pěšky podmítnutým strništěm. Druhý pták sedí o patro výš a volání juvenilka ignoruje, pak odlétá do lesa, možná ke druhému ze sourozenců.

Mlaďoch sedí na sloupu sám, tak zatím dalekohledem pátrám po okolí. Bavím se tím, že mě každé druhé auto považuje za číhajícího policajta a výrazně zpomaluje rycnlost. Řidiči, kteří si uvědomí co jsem doopravdy zač, si klepou na čelo a ukazují gesto, kterým se kdysi proslavil jeden valašský premiér. Stojím ve stínu malého akátu hned u silnice a ke svému úžasu zjišťuju, že hned na vedlejším sloupu č.124 jsou na každém z pilířů celkem tedy dvě stará vraní hnízda, je velice pravděpodobné, že v jednom z nich vyhnízdili i ostříži. S vránami šedivkami se co se týče termínu hnízdění se nemuseli vůbec potkat, anebo se jejich hnízdění časově překrývala jen krátkou dobu.

Na dalším sloupu ještě blíže k vinohradům se srocuje hejno asi 500 špačků obecných. Napadá mě očima ostřížů " zemský ráj to na pohled ". Na jednom sloupu odpočívadlo a místo relaxace a vyhřívání se. Na druhém sloupu bezpečně umístěné hnízdo. Na třetím a dalších sloupech shromaždiště potenciální potravy. Nad hlavou se mi ozve znovu vysoké volání "kikikiki" objevuje se rodič s druhým mládětem. Paráda říkám si a chystám se na focení se sluncem v zádech, obloha se vyjasnila, tmavý mrak odletěl.

Jak naschvál ale přiletěla dvojice bitevníků vrtulníků, v malé výšce a za velkého rachotu dvakrát obkroužili blízké Šidleny, a v postatě ve směru vedení VVN odletěli přímo nad mojí hlavou směrem k jihu. Oba piloti si mě dokonce během snímání fotek prohlíželi, ten s velkým tygrem na jeho létající pevnosti, na mě dokonce mávnul.  Cestou do pryč vyplašili všechno v trase letu včetně ostřížů. S tichým sakrováním se po drahné době zvedám a odcházím k autu.

Po víkendu by se mělo na chvíli vrátit léto, tak doufám, že si najdu chvilku času a ještě se sem podívám. Žena i s dětmi bude na chalupě u známých, dny budou dlouhé ...

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

autor l 02.09.2014 22:24

Pane Selucký, už se na tom pracuje, nejste první, kdo popisky u jednotlivých fotografií požaduje. S pozdravem Karel.

Jarek Selucký l 02.09.2014 20:48

Dobrý den-moc pěkné fotografie,pane Šimečku,bylo by pro nás "neznalce" možné k těm fotkám připojit i jaký druh ptáka zobrazují?Sice je z článku možné to odvodit,ale pokud by tam byl popisek,byl by to luxus.Jdu se kochat dál a přeju. hodně zdaru. Jarek Selucký