1 2 3 4 5

Na otočku k Nezideru

Nabídka na výlet k nkterým lokalitám se neodmítá. Byť jde o cestu jednodenní tzv. na otočku. Tomáš navrhnul jako cíl naší covidní sobotní výpravy rakouský Nezider. Donře známý národní park v Burgenlandu, ale kroutím hlavou jak to letí. Naposled jsem tam byl před pěti lety. Uff.

Brzy ráno vyrážíme. Směrem přes Blavu po dálnici jsme na břehu jezera u Podersdorfu za necelé dvě hodiny. Pobavila už hraniční vstupní kontrola, kdy já bez roušky mluvil s celníkem na metr daleko a on se mrkul na papír k PCR testu bez toho aby si ověřil moji totožnost. Ještě větší haluz byla u Toma, protože ten omylem podal celníkovi covid pass manželky a prošel. :-)

Lány větrných vrtulí a turbín projíždíme suchou krajinou, všechny mělčí jezera jsou teď na podzim bez vody, vyschlá a tudíž  téměř bez ptáků. Během návštěvy info centra v Illmitz dostáváme  jednoznačné doporučení, neztrácejte čas a jeďte zrovna na Zicksee (míněno to u Skt.Andrae), protože tam jsou v současnosti všichni ptáci z regionu. A co myslíte, byli tam ? Byli a byly jich tisíce. Odhadem 4-5 tisíc hus velkých - odečetli jsme přes 20 límců. Tisíce kachen - nejvíce kupodivu ne březňačky, ale lžičáci pestří, čírky obecné a hvízdáci eurasijští. I zde je hladiny vody na nižší úrovni a vzniklé mělčiny jsou krom již zmíněných posypány desítkami až stovkami bahňáků. Jen tenkozobců je (tradičně) kolem 120 jedinců. Možná jeden, možná dva tisíce čejek chocholatých jsou doslova zašité v mělčinách zarostlých vyšší vegetací, občas je do vzduchu zvedne některý z asi 20 lovících motáků pochopů. Na těch přehledných plochách nacházíme jespáky obecné, jsou jich desítky a celá řada z nich je označena zelenými praporky. Nejen husy, ale bahňáci jsou tu značeni masívně, masově a intenzívně. Brzy zjistíme kde a jak jsou lapáni. Obecné potom v menších počtech doplňují jespáci malí, j. šedí, j. bojovní a jednotlivě i jespáci křivozobí. Vidět nejsou, ale slyšet ano a jasně - kolihy velké. Ty se drží mimo vodu v okolních polích, Na závěr se kocháme neskutečným divadelním představením v podání odhadem 100.000 špačků obecných. Ti přímo nad našimi hlavami a hlavami dalších desítek užaslých lidí vytváří na obloze neskutečné tvary a obrazce, občas vidíme proč - to když se jako nepatrné smítko uvnitř té masy těl - na chvilku zjeví nějaký drobný dravec - poštolka, krahujec a nakonec i ostříž.

Je to ale dravec úplně jiných rozměrů, který ve finále končí náš pobyt na dnes opět skvělé lokalitě. Od Pamhagen totiž přilétá orel mořský a není to let průtažný nebo kontrolní, nýbrž let lovecký. Se stativáky již hozenými přes ramena se varcíme v totálním chaosu a vřavě k autu. Super. Stálo to za to.

Protože jsme díky suchu ušetřili celkem dost času, rozhodujeme se ještě vyrazit do sousedního Maďarska. Právě přes Pamhagen je to jen kousek na jižní maďarskou část jezera. Přes městečko Fertöd, vesnici Sarrod přijíždíme až do osady Fertöujlak. Stepím a mokřadům v okolí kolem hlavního kanálu se říká Meksikopuszta.

Vítá nás suchá pláň, po které větřík honí suchou trávu a víří prach. Ach joo, tak se aspoň jdeme projít kolem kanálu směrem k jezeru. Kocháme se sbírkou hospodářských zvířat místní provenience - v přilehlých obrovských výbězích. Racka, mangalica, šedý skot, bílý osel a černý buvol.

Na konci cesty z pozorovatelny vlevo od zákazové cedule vidíme desítky "pulapek", klecí bludišťáků z pletiva určených k chytání bahňáků a vlastně všech ptáků, kteří během hledání potravy šmejdí po bahnech. Celou cestu se marně snažím najít aspoň jednu tarantuli - slíďáka tatarského. Za trpělivost a vzorné chování ji chci ukázat kamošovi Františkovi, který ač ne-ornitolog, se na dnešní výlet vydal s námi. Nic, vůbec nic. A teď je přitom jejich doba.

Jsme zpátky u auta, místní rybáři po nás cizácích se zájmem hledí. Na suchý strom u propustku sedá volavka popelavá, vytahuju už sbalený foťák a jdu pořídit závěrečný snímek dne. Co se tak plížím k té brodivce, v trávě u pravé ruky se cosi hnulo. Hups a je tady, největší evropský pavouk v celé své kráse. Konec dobrý, všechno dobré.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok