1 2 3 4 5

Na tahu jsou červenky

Tak jsem příjemně zneužil státní svátek. Již den před svatým Václavem jsem natáhnul svých asi sto metrů sítí. Na už tradičním místě s drobnou změnou. Linii jsem posunul o jednu "dvanáctku" níž k náspu a udělal jsem moc dobře. A příště využiju i těch posledních několik metrů a prdnu tam některou z kratších sítí.

Ještě před soumrakem jsem jsem stihnul kontrolu a poslední noční kontrola jen potvrdila tu předchozí - na tahu jsou červenky a na záda jim šlapou pěvušky. S velkým těšením na ráno jsem odjel přespat domů a opět za tmy už jsem mžoural na cestu před sebe. Ještě, že máme tolik vietnamských non-stop obchůdků. V jednom z těch dubňanských jsem pokoupil nutné nezbytnosti a potom vyřídil pár nezbytných nutností. 

Při první kontrole v sítích viselo kolem dvaceti ptáků. Během dalších se jich v nich houpalo o něco méně, ale pokaždé jich bylo aspoň šest až osm. Kroužkuju, měřím, vážím a nestačím se divit. Divit tomu kolik desítek (stovek) uřvaných a halekajících polykačů kilometrů v pestrobarevných trikotech a soupravičkách přes rybníky jezdí. Kam ? Odkud ?

Absolutně je nezajímá, skutečně až na vzácné výjimky, co že to na kolech míjí, co to před nimi hupslo do vody nebo co to nad nimi poletuje. S děckama se ani nezastaví u rybníku jehož hladina je doslova bílá desítkami labutí, aby chvilku spočinuli, zrelaxovali. Je mi z nich smutno. Jediné co opakovaně slyším je povzdech na špatnou úrovní cesty, která je příliš hrbatá, nerovná a drncá to na ní. Uff, doufám, že si ti šampónci neprosadí  po čem jejich srdce touží.

Den ubíhá velice rychle, však je taky viditelně kratší, mám pár místních retrapů - snad udělají kolegům výzkumníkům radost. Největším špekem dne byl pro mě obyčejný strnad obecný s neobyčejným zobákem. Jeho horní čelist, ale trochu méně i spodní (ta se asi přizpůsobila) je zdeformovaná a nápadně připomíná zobák křivky obecné. Pták i zobák jsou plně funkční a v dobré kondici.

Dnes v noci se notně ochladí a kupodivu se objevili i nějací ti netopýři, proto sítě stahuju a do provozního stavu je uvedu až zase ráno. Pro velký úspěch jsem se rozhodl nechat políčeno i zítra a odchyty o den prodloužit. Doufám, že konečně dostanu i toto frikulína konipasa horského, který i přes přesuny a přemístění malých speciálních sítí pořád odchytu uniká. Jen počkej i na tebe dojde.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok