1 2 3 4 5

Na začátku dubna jakoby duben končil

Plně jsem si tu zkomoleninu v názvu článku uvědomil během sobotní "oslavy" ptačícho světového dne. Zkomoleninu, ale pravdivou do posledního písmenka - je začátek dubna a máme tu už druhy, které by měly přilétat na jeho konci nebo přinejmenším v jeho druhé polovině. 

Množství vypuštěných rybníků přitahuje jako magnet hejna bahňáků - čejky, jespáky, kulíky - některé vzácnější druhy zastupují jednotlivci - koliha malá, tenkozobec opačný nebo břehouš černoocasý. Živo je i na polních loužích a kolem nich - je možné na nich pozorovat severské kachny jako hvízdáky, ostralky nebo menší hejna obou druhů čírek. V rákosinách už se to hemží drobotinou, tu a tam vyzpěvují slavíci modráčci a dokonce už se ozývají první cvrčilky slavíkové, moudivláčci protahují v malých hejnkách, ale první samečci už pilně staví svoje typická hnízda.

Živo je, a to pekelné, i na koloniích racků chechtavých. Tam v těchto dnech probíhá neskutečná vřava - boj o hnízdní prostor, boj o samičky, boj o samečky, boj o něco k snědku a do toho všeho se pletou agresivní a záletní racci černohlaví. Pes třící směsici doplňují husy velké, husice liščí i nilské a kormoráni. Na vodě desítky zrzohlávek a kopřivek, stovky poláků velkých a lysek černých. No hotová Babylonie.

Semo tamo si svůj desátek vybere jestřáb anebo pochop, ale po chvilce se to velké bílé mračno zase vrátí na pevnou plochu ostrůvku a celý ten mumraj pokračuje s ještě větší intenzitou.

Na kraji lesa se ozývá zpěv prvních budníčků větších, dudání dudka a odjinud jsou pro změnu hlášeni krutihlavové obecní. Největším šokem (příjemným) jsou pro mně v těchto dnech uveřejněné výsledky satelitního sledování tahu kvakošů nočních z pražské ZOO. To mi spadla brada až pod kolena. Skvělá práce týmu zkušených harcovníků. Hned při premiéře sledování pomocí vysílaček se u tohoto loudavého a ospalého kmána podařily zjistit neskutečné věci. Ode dneška se na tyto krasavce dívám s velkým respektem.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok