1 2 3 4 5

Napřed práce, potom zábava

Přesně podle tohoto motta se odvíjelo dnešní odpoledne. I když se po obloze honí jeden tmavý mrak za druhým, rozhodla rodinná rada, že se po několika odkladech, konečně zasadí erteple. Tak tady u nás na Slovácku říkáme bramborám a je z toho názvu cítit dech staré monarchie a blízkost Vídně. 

Jenže díky nevídanému nasazení v poli jsme s prací hotovi dřív než jsem čekal. Motyku a hrábě do kůlny a šup rychle do polí. Dubnové podvečery bývají kouzelné. Beru to přes les kolem pískovny a končím v bařinách.

Na pískovně, teda spíš v rákosinách za ní, kolem bývalého "rašeliňáku" po mém příchodu mizí v porostu dvě husí rodinky, lysky zůstávají na hladině, ale také si mě nedůvěřivě měří, přelétne kukačka následovaná pochopem. Nakonec - hřeb podvečera - začne bukat bukač, ozývá se spontánně a není daleko, o to je zážitek z poslechu silnější. Zatímco se mi daří zachytit předávku zásnubního daru u pochopů,  pomalu odcházím směrem k těžařské základně.

Z polí blíž k vesnici se ozývají jeřábi, jsou pořád tři, tak jak je tu zastihl už před nějakým časem Ondra Ryška, ptáci se živí na čerstvě podiskovaném poli po kukuřici. Strážný lomu jejich hlasy dobře zná, dokonce mě informuje i o pravidelných přeletech obou druhů luňáků.

Svoje znalosti toho, co se mu v oklí maringotky pohybuje, potom dokládá zdařilou imitací hlasu bukače, provedenou s použitím téměř vyprázdněné láhve vína. Pták i na tu dálku reaguje okamžitě a hlídač si tím nezvykle krátí dlouhou chvíli. Požádám jej o to, aby komunikaci s bukačem výrazně omezil a s jeho kladným příslibem odcházím dál.

Na mokřadu u vsi zjišťuji nejméně pět rodinek husy velké s různě starými housaty. Díky teplému průběhu jara se hnízdění hus letos resp. "nasedání" jednotlivých párů značně protáhlo. O tom nejlépe svědčí výrazné velikostní rozdíly jednotlivých skupin housat. Věkový rozptyl mláďat jen u těchto pěti rodin je minimálně 14 dnů a snad i více. Pozoruju housátka malá a zlatavá jak z velikonočních pohlednic, ale už i housata tmavohnědá asi pětiny velikosti dospělých ptáků.

Během přechodu k vodě, husí rodiny postupně z oraniště zvedají místní čejky chocholaté a kulíky říční, k nim se přidají i konipasi luční. Všechny husy plavou okrajem porostu, snad aby se vyhnuli páru labutí velkých. Ty se zatím ke hnízdění nejspíš nemají. Hlasitě křičící pár rybáků obecných jakoby mě upozoroňoval, že už je čas jít.

Od Hovoran se natahuje rozsáhlá oblačnost, mraky jako divadelní opona během chvilky zatáhnou nízko stojící Slunce, je čas vyrazit domů.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok