Stará známá věc, o které se může každý přesvědčit každoročně ve sluncem vyprahlé krajině jižní Moravy.
Jakákoliv louže nebo napajedlo či strouha a aspoň minimálním množstvím vody se mění v rajskou zahradu. Očima různých živočichů a ptáků najmě, je to často jediný zdroj životadárné tekutiny, který je jako magnet, zřejmě v pravidelnou denní dobu přitahuje na velkou vzdálenost.
Ptáci od drobných pěvců až po holuby, strakapoudy nebo dokonce i bažanty, neodolají a i přes značné riziko útoku predátorů přicházejí nebo přilétají svlažit hrdélko. Tady mi naskakují i jiné asociace, ale o pivních zahrádkách jindy a jinde.
Chci jen říct, že při trochu solidnějším zamaskování je možné u obyčejné louže pořídit během krátké chvilky snímky několika nejen běžných druhů ptáků. Jinak není na škodu věci v době srážkových půstů, vzít s sebou do auta kanystr s vodou a přilít svoji trošku do mlýna. Hezké a blízké pozorování drobotiny za to stojí.
Konkrétně tato louže se nachází na okraji frekventované lesní silničky a má rozměry asi 1 x 0,8 metru.
Végner l 13.02.2017 05:30
Díky za ten nápad udělat si svou loužičku. Vtipné a přiláká to i jiné živočichy než jen ptactvo