1 2 3 4 5

Několik prvních poznámek z delšího víkendu

U mě byl delší nejen o jeden sváteční den, ale o dva dny navíc. Čerpal jsem totiž starou dovolenou. Původně jsem chtěl vyrazit do Maďarska nebo Rakouska, ale předpověď počasí mě od tohoto plánu odradila. Zůstal jsem na rodné hroudě a chvíle volna si užil i v našich končinách.

Ve čtvrtek jsem po delší době navštívil areál velkomoravských vykopávek u Mikulčic. Garde mě po delším váhání dělal Aldous. Procházka jarním lužním lesem nemá chybu. Už v loukách pozorujeme lovící čápy bílé. Kroužící ptáky odněkud zpoza centrální budovy zdraví klepáním pár hnízdící na nevysokém komíně. Kolega mě nalákal na vyhlídku z místní nedávno zprovozněné vyhlídkové věže. On to stihnul zadara, dnes už se vybíralo. Míříme k lesu, který na dálku voní, jak jinak česnekem medvědím. Ten právě kvete a tvoří místy až hektarové porosty.

Nad mrtvým říčním ramenem v sousedství rezervace přeletují volavky popelavé. Od vody se ozývá pískání ledňáčků, zatímco z porostu slyšíme žadonění mladých volavek na hnízdech, na chvíli je slyšet i typické sípání čápa černého. Koruny stromů už jsou hustě olistěné, dovnitř porostu nejdeme a ani z koruny hráze Moravy toho moc nevidíme. Sem tam nad les vylétne čáp anebo káně . Přes řeku, jejíž vnitřné mezihrází je necitlivě upravené, ze Slovenska přeletuje kukačka, kuká úplně stejně jako ty naše. A stejně se i chechtá.

V řece je už teď málo vody, kousek pod rezervací z vody u moravského břehu vystupují zbytky dřevěných kůlů, snad torzo nějaké starého mostu nebo lávky. Stavba lávky nové, která má spojit oba břehy Moravy pro cyklisty a pěší pořád nezačala. Zato se nedávno veřejně prezentovala snaha o vybudování obrovského terminálu - překladiště u Hodonína. apřinést má spoustu práce, pracovnícj míst a peněz. Otázkou je komu a kdy ?  Když se mrknu na téměř bezvodý kanál ve který Moravu soudruzi přeměnili na počátku 70. let minulého století, říkám si jestli to někdo opravdu myslí vážně. A pic ho dnes se v TV dozvídám, že jedním z bodů společného "jednání" vlád ČR a SR ve Valticích je obnova myšlenky výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Lesem plným hmyzu a kytek se vracíme obloukem zpátky na vykopávky. Pár snímků motýlic, zpěv lindušek lesních a budníčků lesních. Křik žluny zelené, rychlá svačina na parkosvišti u infocentra a odjezd na bývalé vojenské cvičiště Pánov u Hodonína.

Pánov, dnes typické suché a písčité stanoviště, popisoval ve svých vzpomínkách dr.Svoboda, že bylo před 70 lety stepní lokalitou s několika trvalými jezírky, na kterých hnízdily různé vodní a bahenní druhy ptáků. Jezírka jsou minulostí. Co se nezměnilo je přírodovědná hodnota lokality. Na své si zde i v současnosti přijdou botanici i zoologové. Také my nasazujeme makro objektivy a nacházíme a snažíme se zachytit různou drobotinu, která poskakuje, pobíhá a vylézá anebo mizí v různých zemních úkrytech.

Nacházíme desítky uhynulých chroustů maďalových, není se co divit letos je tzv. chroustí rok. Nachátíme kuklu, velice čilou;  i snůšku vajíček bource ostružinového na stéble divizny. Váčky plné maličkých pavoučků. Nejvíc mě ale dožere skřivan lesní, který mě nechá přijít na nějakých 8 metrů. Sedí si to se zobáčkem plným dobrot, koutky jen tak pohvizduje a cvrliká na protitankovém jehlanu.  KDYBYCH měl na těle teleobjektiv ane makroš, asi bych pořídil (konečně) pěkný snímek tohoto elegantního pěvce.

Cestou domů už jen kontroluju upravené i neupravené  hnízdní stěny pro vlhy pestré. U všech už jsou jejich obyvatelé. Kvůli drobnému zpoždění na příletu už intenzivně tokají, páří se a hrabou hnízdní nory. Skvělou práci a díky za ni odvedli lidi z jednoho občanského sdružení. Díky za ni.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok