1 2 3 4 5

Nesyt, který mě nasytil

Dlouho, převelice dlouho jsem nebyl pozorovat na největším moravském rybníku. Z poslední doby se odsud vynořila řada zajímavých pozorování- Proto jsem byl velice rád, když mi do notečky zahrála náhoda.

Synek potřebuje v sobotu odvoz na florbalový turnaj do Valtic. Nakonec díky rozlosování se vlk nažral a koza zůstala celá. Dívácky jsem shlédnul oba zápasy a ještě měl hromadu času na pozorování ptactva na Nesytu.

A to u obou břehů, potažmo pozorovatelen. Na té poblíž Sedlece jsem si vychutnal koordinovaný lov kormoránů a asi půlminuotvý útok orla mořského na volavku bílou. Pomalu byl slyšet svist letek, každopádně zoufale skřehotající volavka to nakonec ustála a po několika šílených úhybných manévrech si zachránila holý život.

Na sledovačku mnohem lepší to bylo v jihovýchodním cípu. Světelné podmínky byly zoufalé, což je vidět na přiložených snímcích, ale množství  opeřenců a i druhové složení byly na naše poměry nezvyklé. Tisíce hus a kachen, stovky kormoránů a volavek a racků a tak vůbec. No prostě těch několik hodin v nevlídném sychravém počasí uběhlo nakonec rychle a byly to příjemně strávené chvilky.

Každému kdo by měl čas a cestu kolem - návštěvu Nesytu v těchto dnech doporučuju. Cestou zpátky jsem ještě provedl rychlou kontrolu pískovny u Mistřína. Mezi čtyřiceti labutěmi velkými se tu zdržuje starý známý dominantní samec s krční ozdobou. I dnes dával najevo svoji jedinečnost. Pak už jen pár cvaků z neosvícených vln "moravského toskánska" a hajdy domů do tepla.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok