1 2 3 4 5

Nová Hora - Kameníky tour (a)

Nádherné slunečné počasí a i jiné faktory mě vyhnaly do bělostné krajiny v okolí našeho městečka. V polích díky téměř souvislé sněhové pokrývce toho k vidění moc nebylo. Nevadí, vůbec nevadí dneska si chci dát oraz a trochu pročistit makovici. Takže beru zavděk i menším hejnem kvíčal, které mě přelétlo nad hlavou od Kostelce. V keřích kolem cesty k Nové Hoře šmejdilo hejno vrabců polních a zvonci zelení se krmili na naměklých šípcích. To co jim upadlo od zobáčků dole pilně sbírali kosi černí a dokonce i jedna červenka obecná.

Blíž k Bohuslavicím drobotiny přibylo a v dalším hejnu kvíčal jsem se konečně dočkal i svých letošních prvních cvrčal. Škoda, že nezapózovaly stejně jako brávník v koruně ořešáku. Celé to hejno provázené nějakými pěnkavovitými se spustilo dolů k železniční trati pod Kameníky. Ale tam mám namířeno i já a tak si živím naději, že na cvrčaly snad ještě někde narazím. Sníh pod nohama měkne a tak mám za chvíli pěkně promáčené boty. Proto jsem rád, když se konečně doštrachám na cyklostezku. Míjí mě osamělý nejméně osmdesátiletý chodec a svižným tempem mě mizí někde za ohybem směrem k pálenici. Já mířím k lúkám za Boršovem, kde chci provést kontrolu jednoho objektu, do pálenice se dnes nechystám.

Na stromech a keřích v areálu bývalé štěpnice a později vodárny je sakra živo. Různými plody a bobulemi se tu živí stovky jíkavců, desítky stehlíků a zvonků a vrabců polních a menší počty strnadů obecných a čížků. Značná část hejnek se čas od času nacpe i do zásypu na čerstvě přiveženou směs ječmene a pšenice a jiných semínek.

Trvale kolem zásypu operují běžné druhy sýkor, brhlíci, strakapoudi, hrdličky, sojky a taky několik nádherných bažantích kohoutů. Ptáci o mně ví, po očku mě sledují, ale hlad je hlad. V suchu pod střechou "jídelny a učebny" v jednom, si taky dávám sváču a na pár desítek metrů pozoruju ten kalup.

Když na chvilku nastane kolem bufítku klid, jdu tam - odkrokuju si jeho okolí kvůli nejvhodnějšímu výběru sítí. Upravím trochu podrost a hromady větví z probíhající očisty místní ještě donedávna džungle. Cvrčaly sice nikde nevidím, ale už mám zcela jasnou představu co asi budu dělat příští sobotu.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok