1 2 3 4 5

Občas je předkrm lepší než hlavní jídlo

Po včerejší vydařeném dýchánku a před ještě vydařenějším dnešním vyrážím s laskavým svolením ženušky vyvětrat hlavu. Prvoplán někam poblíž, nafotit nějaké makra motýlů, konečně kvetou ty pravé medonosné kytky a hlavně nikam daleko.

Ten se na hřebenovce mezi Kobylím a Vrbicí mění. Oba druhy vrabčáků "plení" okraj velkého lánu hrachu, k nim se přidávají i hřivnáči. Z velké výšky ty hody pozoruje kromě káně lesní s nezvykle světlou spodinou těla i jeden tmavší včelojed lesní. Právě ten mě inspiroval k tomu, abych popojel ještě kousek dál za Velké Bílovice - tam je na konci místních vinohradů jeden docela fajn pozorovací bod.

A začíná to pěkně, hned u nádrží mi nad hlavou krouží immaturní orel královský, po chvíli začíná klesat za kopec směrem k obci. Rychle popojíždím na horizont, zastavuju u ulice Veltlínové, ale místo orla po chvíli nacházím luňáka hnědého plachtícího směrem k Moravskému Žižkovu. No paráda, říkám si a co teprve až budu na MÍSTĚ.

Jo, na místě už operují dva svatební štáby. Profi fotografové zkušeně dirigují nezkušené novomanžele do těch správných pozic. Sami se akrobaticky kroutí, válí po zemi a po schodech, a křičí na asistentky, že rychle potřebují  dé čtyřku s ef dvacetčtyřisedumdesát. Opodál dvě mladice dolaďují poslední detaily polního oddávaniště. Když se z blízkého vinohradu vynoří další pár se svým fotografem a předchozí mě už po několikáté žene za místní kapličku, abych mu nekazil kompo, tak to vzdávám a mizím.

Jen při odjezdu se z teras přes kopec zvedá hejno patnácti vlh pestrých a dole pod Zimarkami se ozve žluna šedá. Tu bych tady teda nečekal. Cestou mezi vinohrady v hlavě blik, jedu na Nesyt. Nevím proč, ale vsugeroval jsem si, že některá z polních cest od Bílovic vede po dálnicí a dá se po ní dojet do Podivína. Za chvíli se ukáže, že pokud ano, já si vybral tu špatnou. Kousek pod dálnicí to otáčím, řidiči kamionů udiveně hledí co za blázna se tam v polích motá. No nic, aspoň jsem u jedné z louží u závlah vyplašil samečka konipasa lučního a ještě víc potěšil mladý chocholouš obecný.

Předkrm docela vydatný, zato hlavní chod - návštěva Nesytu - NIC moc. Po příjezdu na pozorovatelnu u Výtopy, na které se zdržovala jedna samice chocholačky (!), se zatáhlo a zvedl se hodně silný vítr. Jižně od rybníka na rakouské straně přešla silná bouřka. Většina ptáků se před vichrem a velkými vlnami schovala do rákosin. Když se asi po hodině počasí uklidnilo. Lysky a březňačky vyjely na hladinu. Přidaly se k asi dvaceti labutím velkým a pěti stovkám hus velkých. Nad zátokou přelétla volavka bílá následované třemi čírkami obecnými.

U výpusti zase větší množství lysek a s nimi kromě páru kopřivek, kolem padesáti poláků velkých a pochopitelně desítky zrzohlávek. Samici zrzohlávky se čtyřmi kachňaty za chvilku fotím na výtažnících. Posledním "pozorováním" dnešního dne je skupina minimálně třiceti husic liščích, tipuju asi čtyři rodinky s různě starýmí (výrazně odlišnými) mláďaty. 

Projíždím s opatrností totálně přelidněnou a přecyklistovanou Lednicí a vyrážím k domovu. Od Deža mi totiž přišla SMS s jednoznačným textem: " Musíme to dopit - 19:00 ". No co už má člověk dělat. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok