1 2 3 4 5

Odečítací orel mořský

Byla to celé otázka obrovské náhody a pár okamžiků. Stejně rychle trvala i identifikace barevně značeného orla mořského. Díky Vaškovi Beranovi i Jardovi Cepákovi, šéfovi kroužkovací stanice.

Ten byl dokonce, jak napsal ve svém mailu, přímo u kroužkování tohoto orla coby mláděte na hnízdě na Třeboňsku. Stalo se téměř před pěti lety - přesně 1. května 2011.

Během návštěvy rybníků u Mutěnic, jsem po obrátce na hrázi Třetího Zbrodu zahlédl mezi křovisky sedět na zamrzlém výtažníku cosi velkého a hnědého. Až po opatrném přicupitání jsem, zjistil, že na rybníčku přes Kyjovku sedí a snaží se něco z ledu dobýt nádherně zbarvený ("dospělý") orel mořský. Světlá hlavohruď, jasně žlutý zobák a stejně tak žluté nohy s neskutečnými drápy.

Pták o mně neměl tušení a spíš jej zajímalo něco nahoře na nebesích. Rychle jsem zvedl ISO (šumivost) a přepnul do manuálního ostření. I na tu vzdálenost bylo zřejmé, že je barevně značený. Když jsem se pokusil o ještě větší přiblížení a pořízení snímku bez rušivého popředí zvedl se okamžitě a byl tatam. 

Naštěstí se podařilo i z těch narychlo zachycených fotek vyčíst a vydedukovat kódy na kroužcích. Životapis nádherného dravce přikládám. Tak a mám i tuhle premiéru za sebou. Už nesčetněkrát jsem pozoroval barevně značené orlany a vícekrát jsem byl blízko odečtu ať už z fotek nebo přímo v terénu. Teď se to konečně podařilo.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok