1 2 3 4 5

Opožděný vánoční dáreček

Nebo taky krásný příslib možných setkání v roce nadcházejícím. Celý dnešní půlden v okolí nádrží i přímo na nich se dá shrnout do dvou slov - jména rodového RACEK jména druhového VELKÝ. Po těžkém probuzení a vstávání s velice lehkou snídaní se loučíme s účastníky včerejší akce a opouštíme krásné město Mikulov. Jeho okolí je v mnoha ohledech ještě krásnější. Počasí je fajn, přes noc notně přituhlo, což jsme cítili i během návratu z weinlochu. Jedem proto shlédnout nádrže a ptactvo na nich a začneme dle domluvy u Pasohlávek.

Je sobota a před Silvestrem a tomu odpovídá i neskuitečně velká hustota dopravy. Frekvence průjezdu aut různých typů a velikostí je šílená. Jen si tak v duchu říkám, že je to vlastně malý zázrak, že se tu nikomu z ornitologů a pozorovatelů ptáků ještě nic nestalo.

Na vodě kolem ostrůvku jsou stovky hus běločelých a hus velkých, chvíli po našem příjezdu se tyto i další sedící kdesi dál na vodě zvedají a odlétají na pastvu směrem k Brodu nad Dyjí. Zůstalo několik tisíc kachen divokých, nějaké potápky roháči a lysky černé. Kromě přeletujících kormoránů a racků tu nic moc ke koukání není.

Na mostní vozovce a oboustraně podél silnice nacházíme kadávry nejméně patnácti lysek černých, zbytky zřejmě volavky bílé (labutě), al epředevším tří (!) bobrů. Jedno, podle ocasu a tlap mohutné zvíře, přímo nad propustky a další dvě blízko sebe kousek dál u svodidel. Ty poslední dvě jsme našli jen díky tomu, že jsme už kvapili za oním super špekem. Celé to ale proběhlo tak, že jedinou větší skupinou ptáků bylo smíšené hejno poláků a morčáků v zálivu na horní zdrži směrem k rybářství. Popud k prozkoumání vyšel od Toma a Ondry. Díky Bohu.

Už včera jsme tu viděli racky chechatvé a bělohlavé jak třepotavým nízkým letem prohledávají řídké příbřežní rákosinky. Asi v nich bylo nějaké žrádýlko, možná drobné rybky, které je hodně lákaly. Už od poslední budovy strojovny ocelových vrat, Tomáš shlédl hejno racků sedících na ledové plotně, asi 400 metrů od nás a spadla mu brada, spadl do čoček svého Razoru ještě jednou a relativně suše oznámil, že mezi bělohlavci je taky asi racek velký. Determinace proběhla bleskově a my jsme na sebe zírali jak opaření. Paráda. To už jsme výskali nadšením.

Rychle blíž, druhou "bezpečnější" stranou svodidel, ujistit se o správnosti určení už byla jen formalita, ale hnala nás snaha pořízení dokumentace a bližšího pozorování, toho extra vzácného racka. Narozdíl od kolegů z Rozkoše nám nedělá problém volat postupně dostupným kolegům nejen z regionu a podělit se s nimi o tuto novinku. Ti co jsou v dosahu vesměs okamžitě skáčou do aut a jedou za námi, někteří to otáčí už relativně daleko od nádrží. Jenže co si budem povídat, takový pták se u nás nevidí každý den. Racek se velice aktivně koupe a čistí a taky nádherně odsedá a odpočívá na tenkém ledu, který přes noc pokryl klidnější hladinu zátoky. Máme jej jak na dlaní a je to bomba. Nádherné stvoření v šatě druhé zimy - náznak pásky přes oko, páska na ocase, typická kresba křídla a zobák s černou páskou a kupodivu už červenou špičkou

Cestou z místa činu potkáváme většinu účastníků sčítání zedníčků, jsou natěšení jak malé děcka. My ještě razíme na schody ke Strachotínu, včera se tam zdržovaly až čtyři sněhulky severní a tak jedem zkusit štěstí. Zatáhlo se a zvedl se vítr. Je čerstvý a chladný, jakoby nám někdo dával najevo, že kastról birdwatcherského štěstí jsme si dnes vypapkali až do dna a máme to už konečně zabalit. Hezký he sněm sedmi orlů mořských na torzu dubu uprodtřed nádrže.

Celou cestu k domovům se nebavíme o ničem jiném, ani u tradiční kávy na shellce v Hustopečích, opožděný vánoční dárek stál za to a taky příslib zážitků do nového roku. Haj hou tak to občas chodí.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 31.12.2017 17:44

Hezký silvestrovský podvečer Libore, taky Vám přeji pevné zdraví a vše nejlepší do nového roku. Mějte se hezky a snad někdy (zase) na viděnou. KŠ

Libor l 31.12.2017 15:20

Zdravím Vás, Karle, ještě jednou gratuluji k výjimečnému pozorování, děkuji za zajímavé povídání a pěkné fotografie na Vašem blogu v roce 2017 a přeji ať se daří v roce 2018!Libor Šrámek, Napajedla.