1 2 3 4 5

Orel mořský feat. orel královský

na štěrkovišti u Adamova a to přesně v době od 12:15 do 12:22. Mladý orlan mořský, upoutal moji pozornost, až poté, co jsem si všiml zvláštního chování vodního ptactva v té době přítomného na lokalitě.

Dravce jsem objevil bohužel daleko, na opačné straně severní - těžební nádrže, jak se snaží opakovanými útoky s nízkými nálety ulovit něco k "obědu".

To něco byla evidentně aspoň jedna z hejna asi padesáti lysek černých. Tento způsob lovu je popisovaný v literatuře jako "unavovací" jenže v terénu se zhusta stává, že kořist je v lepší kondici nebo zkušenější než predátor. To se na tu dálku jevilo i v tomto případě. Podle vybarvení loňský orel mořský postupně uvadal, což se projevilo na četnosti i razanci útoků.

Nepomohlo ani to, když se k mé veliké radosti k útokům na lysky přidal po chvíli rovněž mladý orel královský. Podle zbarvení - světlá pole ve křídlech a bílý kostřec plus široká tmavá ocasní páska - loňské mládě.

Oba mladíci společně asi 3-4 minuty střídavě napadali semknutý šik lysek černých. Ty se často potápěly v blízkosti břehu a úzkého pásu rákosu. Žádná se nenechala vyhnat na otevřenou hladinu. V moudrých knihách se píše,  že aby byl lov unavovací úspěšný, tak konkrétně u lysky je potřeba 43 - 65 vynucených potopení, než se vyčerpá natolik, že je orel schopen ji sebrat.

Oba dnešní lovci tuto trpělivost rozhodně neměli, asi nebyli natolik vyhladovělí, prostě asi po 20 - (25) atacích lovu zanechali. Ten větší - orel mořský odletěl na moravskou stranu někam ke Kosticím. Ten menší - orel královský odletěl jen kousek. Usedl do špice nedalekého topolu. Odpočíval, aby se asi po deseti minutách zvedl a po nabrání výšky, napadaný krkavcem odplachtil taky přes řeku Moravu. Trošinku výš proti proudu směrem severním, jakoby k Moravské Nové Vsi.

Na lokalitě jsem se zdržel kvůli svačině ještě chvíli, ale žádný z dravců se během té doby na místo činu nevrátil. Každopádně to pro mě byl zážitek, který nepřichází každý den. A pro vyděšené lysky evidentně taky. Velice rychle se ta malá skupinka přesunula ke zbytku velkého hejna a za chvíli už se společně živily na jižním břehu jezera.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 11.05.2015 10:38

Jo, byla to móóóc pěkná čumenda

ritchmond l 03.02.2015 22:14

Karlos, moc pěkný zážitek !