1 2 3 4 5

Palašníček jinak rákosník tamaryškový

Tento týden jsme s kamarádem Pavlem Černým měli během společné vycházky k rybníkům výjimečnou kliku. Možnost pozorovat u nás poměrně hodně nezvyklý ptačí druh. Rákosník tamaryškový, mě se víc líbí míň "vědecké" starší české jméno palašníček je u nás zřejmě pravidelně, ale řídce se vyskytující druh. 

Jeho výskyt je v drtivé vězšině případů doložem odchytem do sítí během různých kroužkovacích akcí. Ale vidět jej během obyčejného špacíru už je celkem neobvyklé, 

Přitom, stejně jako například u volavky bílé, tento druh už na Neziderském jezeře v Rakousku a potom dál na jihovýchod v Maďarsku hnízdí v početných populacích. Je to zvláštní, ale je to tak - jakoby tu byla nějaká neviditelná zábrana. Ale je taky možné, že hnízdění tohoto obyvatele rozsáhlých rákosin u nás prostě jen uniká (třeba na Nesytu a dalších rybnících) pozornosti ornitologů.

On ta mrška se totiž z větší části jako nějakí myš zdržuje ve spodnch petrech jakoby podrostu rákosin. Nahoru na stébla vyletují spoře jen samečci během období toku, to aby se jejich specifický zpěv nesl možná trochu dál. Teritorium má nevelké zhruba v průměru několik desítek metrů.

Stejně se choval i jedinec který se nám naštěstí prozradil napřed svým zpěvem. Ve ztichlé ranní atmosféře zacvrlikal a zapískal. Hned jsem si vzpomněl na poučku, že pokud uslyšíš rákosníka v březnu na 99% je to palašníček. Pravidlo platí i na začátku dubna :-) No každopádně vyjma krátkých nízkých přeletů podél rákosiny moc čancí k důjkladné ptohlídce nedal. I tak jsme byli rádi za možnost i takového druhu setkání.

  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok