1 2 3 4 5

Pálavské sčítání zedníčků

Na druhý termín sčítání zimujících zedníčků skalních na Pálavě se sjelo nejméně třicet dobrovolníků z celé Moravy a částečně i z Čech. Patroly jedno i vícečlenné se rozmístili na předem určená místa. Kde v době mezi desátou a dvanáctou hodinou bedlivě pozorovali - skály, skalky, lomy a rokle.

Malý problém byla dnešní velká mlha. Byla tak hustá, že na mnoha místech dohlednost klesla pod 20-30 metrů a často ještě míň. Krátce po poledni se celá banda schází v restauraci v Pavlově na slíbený čaj a vynikající zelňačku. Ta šla na účet pořadatele, ale každý si rád dal i hotovku z místní nabídky. Za mě říkám, že prejtíky se zelím a brambůrkou byly perfektní. V hospodě potkáváme spoutu známých i neznámých tváří - v rámci možností si sdělujeme různé novinky a zajímavosti a předestíráme plány jak strávit zbytek dnešního dne. Někdo chce vyrazit na racka velkého, někdo na zedníčka, jiní zase míří do polí na husy nebo na velké hejno čečetek a jiné drobotiny k Mikulovu.

Ale zpátky k výsledkům dnešního mrznutí v chladném mlhavu. Všichni ti kolegáčci z Beskyd a Vysočiny, ale i řada lidí z nížin a úvalů - opět doložili výskyt nejméně dvou těchto vysokohorských krasavců - v lomech u Klentnice a Mikulova. Tolik shrnutí dnešní akce slovy hlavního organizátora Vlasty Seiferta ze Správy CHKO.

Světelné podmínky se nelepší a tak s Alešem, který dnes vzal svého vrzajícícho golfika, jen sjíždíme z kopce pod Pavlov. Aspoň na chvilku k vodě a projít část betonového břehu novomlýnské nádrže. Už první skupina kachen velice potěšila - bylo to liniové hejno poláků kaholek - celkem jsme sečetli 29 jedinců. Zhruba půl na půl - kačeři a kachny. Super začátek následovalo ještě hezčí pokračování, to když se najednou na hladinu zničehož nic sneslo velké hejno hvízdáků eurasijských. Nedaleko od nás je zřejmě z pastviště vyplašil projíždějí cyklista. Běžným odhadem cca 200 pohvizdujících krasavců, po sečtení přes stativák i se započítáním později pozorovaných jedinců jsme rázem na minimálně 430-450 hvízdácích.

Jdeme dál směrem k Věstonicím - při pohledu z horní cesty prázdná hladiny, špacírem podél břehů stovky a tisíce vodních ptáků. Převažují běžné druhy - březňačky, lysky černé, poláci velcí a poláci chocholačky, ale nacházíme i hoholy severní, morčáky velké a dokonce i jednoho turpana hnědého. To už se otáčíme a vracíme se blátivou cestou zpět k autu.

Včera se večírky připravovaly (náročná činnost) a dnes mají proběhnout, to už bude na pohodu, doufáme. Během krátké zastávky na terase u elektrárny Nové Mlýny už nezjišťujeme nic zásadního. Šeří se a mrholení začíná být intenzívnější. Zvláštní pocit, že odsud stěží vidíme nejbližší protější hráz a tolik známá silueta kopců se ztrácí úplně. Nějaká panoramata si můžeme jen domýšlet.

A protože celý dnešek byl v takové "noir" náladě, přepnul jsem aparát během focení na kopci do černobílého režimu. Do normálního nastavení už jsem jej nevrátil. To, že jsem i dole u vody fotil černobíle jsem zjistil až doma na monitoru PC. Nakonec ony i ty  "blekendvájt"  snímky mají něco do sebe. Už se těšíme na poslední zedníčkovskou akci, která proběhne začátkem března

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok