1 2 3 4 5

Pánská jízda k Adamovu

Byla tak trochu docela improvizací. To takhle jedu vyzvednout synka k jeho kámoškovi u kterého nocoval, během předávání se dozvím, že na oplátku bude Šimon pro změnu hostem u nás, taky  včetně noclehu. Hned nato seznám v kolik hodin šli mlaďoši spát a kolik času strávili na PC, handy a PS3.

Vím, že nic jiného by neprobíhalo u nás. Proto nakupuju čerstvé pečivo, doplním zimní oděvní součástky a jedem. Chlapci po prvotním zděšení, že nejedeme správným směrem začali zostra protestovat, a řvali ještě víc, když jsem jim řekl coci o cíli a náplni naší cesty. Pozdě - únos už probíhal a vozidlo jsem měl pod kontrolou já. Fňukání jim i tak vydrželo až za Hodonín, průběžný odborný popis pamětihodností, které jsme míjeli kvitovali poznámkami, které tady z valné části nejdou publikovat. Za Kopčanami konečně jejich odpor a nechutenství ochablo, právě včas. 

Po příjezdu ke štěrkovištím máme ohromnou kliku - na vodě severní nádrže se na vodě ve smíšeném hejnu pohupuje nejméně 3000 hus. Převažují drtivě husy běločelé je jich asi 2800, hus velkých je kolem 200 a zbytek jsou husy polní/tundrové, těch ale nacházím řádově jenom několik desítek. Narozdíl od usedavějších rezidentů labutí a lysek, jsou husy neklidné. Už teď vidím, že hladinu jižní nádrže křižuje se svými loďkami několik rybářů. Břehy severní nádrže pro změnu oživuje několik hlučnějších "barbecue parties". Špaténka. Však taky po několika minutách se celé to husí společenstvo zvedá a odlétá do blízkých travnatých ploch směrem k řece Moravě.

Vytahujeme staré pečivo a jdeme spolu s dalšími dvěma partami krmit labutě. Konkurence krmí mokrou cestou na vodě, my se snažíme labutě vylákat na břeh a kroužky odečítat. Z těch necelých sto padesáti labutí, jich na břeh vyleze jen asi dvacet nejhladovějších (nebo nejdrzejších ?). Ostatní se drží dál od břehu. I tak se daří odečíst tři jedince s kroužky - barevná je polská, ocelová je slovenská a hliníková je česká.

Po chvíli se osmělí i lysky černé, kterých jsme napočítali kolem dva a půl tisíce a připlouvají ve dvou velkých vlnách blíž ke břehu. Na lyskách kleptoparazitují dva racci bělohlaví a zručně je obírají o trsy sláviček, během krmení labutí se zase k dílu čile mají racci chechtaví a také si bez problémů přijdou na své.

Z dalších druhů jsem zjistili v malém počtu kachny divoké, poláky velké a chocholačky, kolem deseti kormoránů velkých, dva hoholy severní a dvě potápky roháče. Na kanále směrem k jezu lovila jedna volavka popelavá.

U řeky opět stoupá nechutenství. Zvedá se kromě odporu k dalšímu pobytu zde i vítr a začíná být pěkně ostrý. Zkusím oba jinochy ještě jednou vyhnat na pozorovací věž a k vodě, ale nenacházíme nic nového. S krátkou zastávkou u kostelíka se pěkně provětraní vracíme domů. Co je to tzv. roztahovák, tak tuhle hru klukům vysvětlím a názorně předvedu při některém z příštích výletů. 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 30.12.2017 22:59

Je jim dvanáct, ale knápci přes metr sedmdesát s neskutečnou kalorickou spotřebou a téměř nulovým výkonem výkonem

Petr Šrámek l 29.12.2017 15:56

Nevím kolik klukům je ale upřímně je lituju ... :-) jinak moc pěkně napsáno. Díky a pěkný den. PŠ