1 2 3 4 5

Po týdnu opět na štěrkovišti v Adamově

Po včerejší schůzi pobočky v Brně, jsem si musel provětrat hlavu a dát relax. Jednak se společenská část meetingu konala v hospodě na baště (Na tahu) s 8 druhy točeného piva, jednak jsem vstřebával množství informací a komentářů od kolegů z oboru. A nebyly to jenom příjemné glosy.

P.Š. ještě v sobotu potvrdil výskyt potápek žlutorohých i potáplice severní. Taky jsem chtěl odečíst aspoň pár kroužkovaných labutí velkých. A možná se dočkáme i hus běločelých s berneškou rudokrkou. Ty tady pro změnu zastihli slovenští ornitologové.

Píšu "dočkáme" protože jsem zpět stáhnul už vyrazivšího Ondru, jemuž jsem pár hodin předtím odmítl dělat garde. Přijíždíme tedy ve dvou a rozbalíme nádobíčko a během chvilky nacházíme všechny předměty zájmu - dnes jsou po světle a blíž než minule. Tak si jejich pozorování užíváme. Díky pečivu se daří odečíst labutě s českým, slovenským a polským kroužkem. Lysek mírně pribúdlo a jejich počet odhadujeme na cca 2000 jedinců. To už je velice pěkné hejnko.

Nádherné slunečné počasí vytáhlo na špacír pěšáky, na běh běžáky, cyklisty, motorkáře i čtyřkolářke. Po obědě to kolem jezer i na hrázích řeky vypadalo jak na pouti. Podél cest poletují babočk admirálové, žluťásci, slunéčka sedmitečná a množství pavučin v trávě dokazuje, že letos se babí léto sakra protáhne. Teploměr na autě ukazuje venkovních 19°C, po celém regionu padají v těchto dnech letité teplotní rekordy.

Povětřím táhnou káně lesní, nad loukami se ukáže samec motáka pilicha a nad Unínským kanálem se na chvíli zjeví (99%) káně rousná. Jižně od jezer je to dnes slabší. Smíšené hejno konopek, strnadů a stehlíků - všechno obecné - dál po drátech holubi doupňáci. Semo tamo brávník a na dvou místech ťuhýk šedý. To je v tomto úseku vše.

U vody jsme se příjemně zdrželi a sluníčko začíná klesat dolů. Husy jsme zaslechli snad jen jednou. Proto vyrážíme omrknout jedno z jejich oblíbených míst. Jen co dorazíme na kopeček nad nádrží v protilehlém svahu nádherně nasvícené se popásají tři druhy hus. Husy velké a husy polní by šly sečíst na prstech dvou ruk. Ale hus běločelých odhadujeme na min 2100. V tom nízkém světle i ony hrají všemi barvami a tak je hodně těžké mezi nimi najít menší a ještě pestřejší bernešku rudokrkou. Taky se nám to dneska nedaří. Nevadí snad příště. Nemáme to sem až tak daleko a zimování seveřanek je na samém začátku.

Na moravskou stranu řeky se vracíme skoro za soumraku. Ještě rychle provedeme kontrolu deniště kalousů za hasičárnou. Není tu ani jedno soví brko. Vysadím Ondru v metlařově a pokračuju na deniště kyjovské. Tady už kalousi jsou a napočítal jsem jich v příšeří jedenáct. Dobré je, že si na změnu klidného parčíku v klidné parkoviště zvykli a svému plácku zůstali věrní.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karlos l 12.11.2015 12:35

No jo, máš holt lepší kukátko

Tomáš l 11.11.2015 10:39

Tak jsme se asi těsně minuli - byl jsem tam celé dopoledne. Krom potáplice a potápek žlutorohých jsem měl ještě potápku rudokrkou.