1 2 3 4 5

Pod Pálavou - Dolní Věstonice až Dolní Dunajovice

Cestu na jezera a okolí kopců jsem plánoval hlavně podle počasí. Inverze která halí celý jih Moravy do pošmourna a ponura by si měla v pátek dát oraz, takže v hokně beru dovču a balím vercajk. Včerejší report od Aleše Prágra jen umetá cestičku od posledního váhání. Vše vyšlo perfektně.

U propustí poblíž Věstonic zůstává malá plocha nezamrzlé vodní hladiny. Potkávám zde kromě Jiřího Liščáka spoustu vodního ptactva a je celkem jako na dlani. Desítky až stovky kachen několika druhů, stovky lysek černých a několik potápek roháčů a kormoránů velkých. Všechno je to zoufale hladné a asi s obtížemi vytahuje trsy sláviček zpod hladiny. O každé sousto nastává urputný boj a tahanice. Lysky to zkouší na březňačkách a březňačky zase na lyskách. Jen roháči s labutěmi jsou pochopitelně tak trochu mimo dění.

Po hodině to i díky čerstvému větru balím a poprvé řádně promrzlý vyrážím ještě víc k jihu. Mířím na hřbitov do Březí a do polí Brodu a Dunajovicím. Na hřbitově ani stopa po odpočívajících kalousech, momentálně schází vhodné stromy, na kterých by pochrupávali. V polích jen asi stovka hus před Brodem a nádrže v této části bez kousku volné hladiny. Možná je místy volná Dyje blíž k Drnholci, ale mě to táhne na hráz u kostelíku bývalého Mušova.

Navíc jsem dost času ztratil focením hejna havranů a kavek, kde kupodivu výrazně převažovaly ty menší potvůrky - kavky obecné. Sice byly dost plaché a obezřetné, ale i tak se podařilo několik snímků. Úsměvné bylo, že spousta ptáků měla pořádně "podělané" kabátky, nejspíš i na nocovišti se k sobě pořádně tulí a dochází k těmto malým nehodám.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok