1 2 3 4 5

Pod Pálavou - Mušov

Tak a před polednem jsem celý natěšený na místě. Pokud uvidím aspoň  část z toho co tu bylo k vidění před pár dny budu mega spokojený.

V teplém spodním prádle a v lyžařském oblečení dvě čepice a dvojí rukavice, s rybářskou stoličkou plus dvěma bloky 10 cm tlusté izolační desky pod zadkem jsem ready na několikahodinové pozorování.

Dole pod hrází je přeci jen trochu míň větrno. Ptáků je dostatek, ale chybí jaksi trochu víc hus. Celou dobu až do +/- třetí hodiny odpolední je tu maximálně kolem pěti tisíc hus a to hlavní přílet proběhl až kolem půl druhé.

Možná šetří energii a z pole se vrací po celodenní pastvě až večer. Možná je pro ně mrazem na minimum zmenšená plocha nebezpečná, několik orlů mořských zkouší ulovit nebo najít něco k snědku každou chvilku. O tom jsem se konec konců mohl přesvědčit ihned co jsem zasedl před kmen velkého topolu a znehybněl.

Ptáci o mě věděli, ale po chvíli  mě akceptovali jako divný, ale dočasný a bezpečný doplněk břehu nádrže. Poláci, březňačky, labutě a nakonec i husy se pohybovaly a usedaly jen několik desítek metrů ode mne.

Během těch čtyř až pěti hodin jsem pořídil přes 1200 snímků - přílety a odlety hus, tok racků, lov sláviček a potápění u poláků chocholaček, přelety orlů mořských, atd atd.

Kromě dvou hus sněžních a jedné bernešky bělolící (bernešky rudokrké se dnes neukázaly) - se nakonec hřebem popoledne stalo pozorování (zdokumentované) dospělé husy malé. Když jsem asi po sté projížděl po jednom z mnoha vyplašení smíšená hejna hus na kraji celé skupiny mě do očí bouchlo cosi. Hned jsem se zarazil a zahlédl v tom chumlu těl typicky vybarvenou hlavičku. Okamžitě jsem zhruba v tom směru kam mířil stativový dalekohled namířil teleobjektiv a zmáčkl spoušť. Výsledkem je jediná použitelná a asi patnáct dalších rozmazaných fotek této vzácné návštěvnice z dalekého severu.

Při odchodu ze stanoviště ještě dokumentuju vzácnou hoholku lední, která se čile potápí spolu s chocholačkami a kaholkami hned u propusti. Tam také u vrat nacházím nejméně deset uhynulých hus všech možných druhů. Zima si i tady vybírá svou daň.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel l 03.02.2017 00:20

A, boty byly nejslabší článek oblečení a na pleskačku jsa řidič jsem se mohl jen dívat, K. PS: co z toho plyne, příště musím ještě sehnat osobního řidiče

A l 03.02.2017 00:15

V teplém spodním prádle a v lyžařském oblečení dvě čepice a dvojí rukavice, s rybářskou stoličkou plus dvěma bloky 10 cm tlusté izolační desky pod zadkem jsem ready na několikahodinové pozorování. ???? Vždyť jsi se divil, že chci zimní boty a ty toto??