1 2 3 4 5

Pohodová Lednice

Tak jsme si dneska dali v Lednici repete. Sestavu rozšířil Ondra, který navzdory oslavě včerejšího vítězství nad Líšní překonal sám sebe. Šel brzy spát a brzy vstával. Neuvěřitelné.

Na hrázi mezi rybníky jsme byli v devět, To už tam parkovala dvě povědomá vozidla. Zatímco Hlohovecký už je nap(o)uštěný a téměř bez ptáků, sousední rybníky jsou ptáků plné, i když jsou prázdné.

Prostřední rybník už je po výlovu a Mlýnský rybník výlov teprve čeká. Většina ptáků mezi oběma plochami bahen, louží a dočasných tůněk přeletuje sem a tam. Hlavně volavky a racci pendlují - lovit na Prostřední a odpočívat na Mlýnský.

Racků chechtavých je tu dnes minimálně 1600 a racků bělo / středo /(stříbro) kolem 360. Jeden z racků chechtavých byl značený bílým plastovým kroužkem, ale podařilo se odečíst jen písmeno "S:" s dvojtečkou - takže zřejmě slovenský pták. Opět až doma jsem našel snímek racka bělohlavého se žlutým plastovým kroužkem a kódem PADE (PAOE ?). Pošleme a uvidíme co je to zač, zřejmě jedinec z některého z polských hnízdišť. 

Místní rybáři - čapíci lovící drobné návnadové rybky, mizí a noří se ven z podhrází s kýblíky plných rybek. Pak se ale vynoří i kolega ornitolog, kterého jsem hodně dlouho neviděl a se setkání s ním mám radost. Taky on (byl tu od časného rána a začal pozorovat hned po rozednění) odečetl několik kroužkovaných racků a v podstatě pozoroval totéž co my. Tenkozobce opačného, čejky chocholaté - lovící kormorány velké, volavky bílé i popelavé.  Na chvíli se KOWÁme pozorováním přes pořádný monokulár, ale ani s jeho pomocí se nedaří odečíst červeně límcovanou husuvelkou. Spí mezi ostatními asi 700 kolegyněmi - severské husy jsou zastoupené jenom 2 husami běločelými a 1 husou polní.

Společně se vracíme k autům. Je zataženo, pod mrakem. Světlo a jeho zdroj se prodraly k moci jen na pár okamžiků a opět ustoupili. V keřích na hrázi poletuje různá drobotina a nad hlavami se zase objevuje větší hejno čížků lesních. Na hrázi se loučíme, na skok sjíždíme k Hraničnímu šató. Když přijíždíme k parkovišti, už jen zahlédneme většího dravce odlétajícího směrem k Nesytu - je to orel královský, podle vybarvení během krátkého pozorování jej určujeme jako letošní mládě.

V průseku už nás vítá vodní hladina - na zbývajících mělčinách loví potravu 2 vodouši kropenatí, husice liščí a hejno 120 čírek obecných ji sbírají na opačné straně. Náš minulý odhad počtu kačenek byl přesný, tedy za předpokladu, že se tu dnes zdržuje totéž hejno. :-)

Během poslední zastávky na Pastvisku, tiše obdivujeme další novou pozorovatelnu, (jedna taková, radši dvě - by se nám líbily třeba v Mutěnicích) nacházíme kešku - Alešova nová mánie. Díváme se na ledňáčka říčního, kterého pro změnu nemůže najít Ondra. Několikrát nás obletí 2 labutě velké až potom konečně přistanou na zdejší vodní ploše a krajem lesa k Dyji přetáhne dospělý orel mořský.

Na bahnitých plochách pobíhají konipasi bílí a z travnaté plochy vyletí linduška luční. Sítě na odchyt bahňáků jsou skasané a čekají na další, nejlépe zataženou (nejasnou) noc. Za fanfár a potrubování prvních letošních (pod) zimních hýlů obecných nasedáme do pažoutka a valíme k obědu. Kurča s ryžou, tataráček a vaječný chleba (?) taková jsou dnešní meníčka. Tož enjoy your mahlzeit.

  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karl von Bahnhof l 19.10.2015 17:38

No vidíš to, zase jsem ho našel až doma na monitoru, ještě že je ta čočka rychlá jak blesk

Rič l 18.10.2015 23:55

Nakonec byl řízek ;) Racek za PADE potěšil.