1 2 3 4 5

Ponurý únorový víkend

Tento víkend nabídl několik variací na téma temnoty. Hodně světlá až zářivě bílá byla část pátečního odpoledne. Ještě zdaleka nekončí zima a už začínají jarní výlovy. Jedním z prvních rybníků bude Výtopa a právě na ní se už teď v tušení prostřeného stolu shluklo přes dvě sta volavek, popelavých a bílých - tak půl na půl. Snažím se pořídit nějaké snímky, ale světlo je za chvilku na prdlačku.

Zbytek víkendu je pošmourno a studeno. Jakoby se příliv navrátilců z jihu zastavil. Chladné a větrné počasí, což platí hlavně pro sobotu, bylo pro drobotinu mírným varováním. I když byla neděle výrazně teplejší skřivanů, konipasů anebo čejek jakoby v polích ubylo.

Oba dny včetně pátečního podvečera jsem strávil v nivě Kyjovky kolem Milotic a Mistřína. Letos je v nich zase dostatek louží a i deprese v minulých zimách suché se letos zaplnily vodou. Občasné deště a deštíky tyto plochy zvětšují. Je na nich a v jejich nejbližším okolí pěkně živo a to nás čeká jarní tah.  Poměr severských hus se výrazně změnil, což taky svědčí o tom, že se "ptáci" pohnuli a ... no prostě zničehonic v bařinách máme osm set hus tundrových a početně válcují husy běločelé, chvílemi. Na okraji tohoto hejna jsem v pátek pozoroval místní hit bernešku tmavou a dokonce i bernešku bělolící. Za šera jsem se dostal na "dofot" jen k první jmenované. V tu dobu Aleš u Milotic sčítá na nocovišti kromě několika tisíc špačků obených i moc větší vzácnost  - osm jeřábů popelavých.

Když se za nimi v sobotu po obědě na Sedmirohé vydám, ptáky už nevidím ani neslyším. Zato nestačím zírat jakým způsobem je rozbitá cesta k rybníku a jakým způsobem proběhla úprava výpusti rybníka a jejího okolí. No zatím to tam vypadá jak po bombardování. Ale zahloubená dosti velká tůň opodál je příslibem - minimálně pro žabičkáře a vážkaře. Na dolním rybníku nic a mě to táhne do polí. Blíž k Čertoprdu jsou na loužích husy velké, čejky chocholaté i volavky bílé - přeletí hejnko stehlíků obecných a z trávy u polní cesty vyletí linduška luční. Míjí mě panička se psem a směrem k lesu si to přes pole štráduje nějaký pestrobarevný turista. Keškař ? Ptáci se zvedají a odlétají k rybníku. Otáčím se a jedu pryč. Holt lidi to táhne ven.

U Mistřína kromě běžného provozu na cyklostezce na který jsou opeřenci zvyklí je klid, ale jen do chvíle než si připravím stativ a začnu ostřit, ptáci natažené krky - oni už tuší já zatím ne, po pár vteřinách se nad lesem vynoří padák s vrtulí a "pan pilot" si vychutná nízký průlet na lokalitou. V ten moment uvažuju chvilku nad složením lovecké zkoušky. Jsou inteligentně omezení pitomci, stejně tak borec na terénní motorce, který to valí přes oraniště od Kyjovky směrem k pískovně. Blbou náladu mě spraví nádherně vybarvený samec pilicha lovící v polích kolem Liščího kopce u Svatobořic.

V neděli jedu ven spíš ze zoufalství, abych se zbavil nepříjemných myšlenek. Ale moc radosti jsem během odpoledne nezažil. Kromě letadla, pána s ovčáky na volno a skupinky prarodičů se třemi vnoučaty, kteří to řízli přímo do středu hejna hus a labutí, asi aby si je pěkně zblízka nafotili se na závěr opět zjevil motokrosař. Ptáci si moc klidu neužili a byli pořád ve vzduchu, až potom přelétli na nedaleké Hrubé louky. Jedinými slušňáky jsme tak byli já, Petr Brychta, anonymní rybář a manželé Růžičkovi ze Zlína. Drželi jsme se totiž na cyklostezce, ze které se to navíc díky nadhledu pěkně pozoruje a ptáci pohyb po ní absolutně tolerují. Například na mladežnický tým kyjovských cyklistů jen pár hus velkých zvědavě natáhlo krky. Takž pokud tady pozorovat tak nejlépe z okraje cyklostezky.

Když nás ona skupinka dětí s prarodiči míjela měl jsem sto chutí jim něco říct, ale na druhou stranu je fakt, že je aspoň vytáhnou do přírody. Náladu nezlepšil ani protahnuvší samec pilicha, dle vybarvení jiný než ten včerejší. Jsou věci, které nelze z hlavy dostat pryč. Zvoní mě telefon, něco nutného musím rychle vyřídit. Tato neděle byla pochmurná a konec letošního února byl nakonec velice převelice smutný. 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok