1 2 3 4 5

Poprvé v tropech

Poprvé v tropech jsem se ocitl díky tomu, že se ženuška s dcerou rozhodli navštívit ostrov svobody - Kubu.

Žena akci zaplatila a tak jsme začátkem prázdnin vyrazili z Prahy přes Frankfurt do tropického Karibiku. Já si jen v rychlosti zjistil na internetu základní fakta o místní avifauně a přírodních podmínkách. Hodně užitečných informací z nedávných návštěv mi poskytlo několik známých a přátel. Touto cestou jim sérdečně děkuji.

Údaje o počtech druhů ptáků na Kubě se i dnes, jak jinak zřejmě díky systematickým tahanicím, liší. Můj zdroj uvádí, že v současnosti se zde vyskytuje 380 druhů ptáků - z toho je jich 25 endemitů (např. trogon, todi, hýl, lelek, datel, střízlík), 10 druhů je introdukovaných (vrabec domácí, hrdlička zahradní, bažant obecný nebo špaček obecný) a 159 se vyskytuje sporadicky anebo jen na tahu, Kuba se nachází v migračním koridoru mezi severní a jižní Amerikou.

Dva druhy jsou na Kubě vyhynulé - ara kubánský a holub stěhovavý a další tři druhy už se za ně považují také - chřástal kubánský, lesňáček louisianský a datel knížecí.

Protože šlo o rodinou dovolenou v resortu ve výkladní skříni Kuby - Varaderu, nestihl jsem toho kolem ptáků zdaleka tolik, co bych si přál. Ale překvapivě jak přímo na poloostrově, tak během několika výletů např. do Cienfuegos Zapatos a Zátoky sviní nebo i cestou do Havany se toho dalo pozorovat spoustu. Překvapila mě například neskutečná hojnost a běžnost kondorů krocanovitých nebo volavek rusohlavých.

Nakonec jsem si připsal kolem 50 nových druhů a komické je, že jen v "zahradách" kolem hotelových bazénů jsem nafotil nebo pozoroval 4 místní endemity. Uvažoval jsem o tom, že si zaplatím jednodenní exkurzi s místním průvodcem. Zástupkyně naší cestovní kanceláře kdysi studovala v Praze a dobře mluvila česky a znala se s kýmsi z oné birdwatcherské agentury... takže komunikace na nejlepší možné úrovni, ale cena za jednodenní trip mi příliš připomínala drahotu. Tak jsem si radši dal tichý vnitřní slib, že se na Kubu, než na ní vlítne zahraniční kapitál, když to bude jen trochu možné ještě jednou podívám. Zatím je cesta sem i přes tu velkou vzdálenost cenově přijatelná.

Kuba je totiž hóóódně hodně zvláštní a kontrastní a pestrá nejen co se ptáků týká.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Ričí l 13.11.2018 18:30

Možu si taky vybrat ?

Carlos l 31.07.2018 08:38

Buenos días amigo. Jsou jich desítky - chceš s nějakou sochou nebo náměstím nebo s palmami ?

Žánek l 30.07.2018 19:28

Mazec!!! A nějaké rodinné foto by nebylo ?