1 2 3 4 5

Pouťový rákosník, bobr v pravé poledne a jiné nezvyklosti

... to všechno mě čekalo během neplánované kontroly Písečných (nesprávně Písečenských, nepřijatelně Píse čečenských)  rybníků u Hodonína, i když jsou Lužice co by kamenem hodil a zbytek došel pěšky.

Napřed mi spadla brada, během sčítání Lužického velkého.  Napříč celým rybníkem si to šinul bobr - typická velká hlava, monutná vodní brázda a několik vylekaných potápek roháčů - podle toho jsem jej jednoznačně určil. Po přeplavání se zašil do hustých příbřežních porostů. Ostré světlo a velká vzdálenost mají na svědomí nízkou kvalitu snímku.

O chvíli později jsem na hrázi Komárovského rybníka narazil na dvojici moudivláčků lužních. Sameček bez kroužku naháněl ptáka z kategorie F/juv s kroužkem, mezi vrbičkami a pásem rákosu, takže jsem měl co dělat, abych zvěčnil aspoň jej. Roztomilou malou "sýkorku" vzápětí vystřídali dva pouťoví rákosníci velcí.

Jeden z nich jen přelétl a jsa zahnán sokem do patřičných mezí už se neobjevil. Zato pan domácí, nechutně vyzdobený barevnými plastovými kruhy, se předváděl nablízko. Posedával na vršcích stébel rákosu, tiplice a jiných hmyz sbíral  v koruně vrby přímo nade mnou. No prostě téměř dokonalá spolupráce. Vracel se ke zdroji potravy po chvilce krmení. Mláďata se ozývala někde z druhé strany (do rybníka) úzkého pásu rákosu.

Dál na hrázi, kromě běžných druhů pěvců překvapil čáp bílý, který se vyšinul z vysoké trávy někde zezdola od Kyjovky. Po kolpících, ani jeřábovi dnes už nebylo ani vidu, ani slechu.

Ospalost horkého poledne narušila jenom dvojice orlů mořských - jeden byl v pokročilém stadiu pelichání - výměny ručních i loketních letek. Druhý pták byl opeřený dokonale. Krouživým letem, perfektně využívající termické proudy, zmizely směrem k severu - čili někam k Mutěnicím.

Chvilku potom, co si mě přiletěla zblízka prohlédnout mladá pěnice černohlavá, jsem znovu po dlouhé době odečetl límcovanou labuť velkou 12JJ. Setkání s touto v Maďarsku značenou albutí po téměř 5 nebo 6 letech potěšilo.

Stejně jako sledování nekončících honiček tří kulíků říčních na panelové cestě na sádkách anebo vrabco polní - úpolníci hnízdící uvnitř profilu, ze kterého je zábradlí na mostě přes Kyjovku. Když pán bůh dopustí, tak i krátký výšlap může být plný zajímavostí.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok