1 2 3 4 5

Přednáška na Jančovce a nový druh pro Kyjov

Když jsem chystal přednášku o nepěvcích Kyjova na Jančovce, uvažoval jsem čím bych ji zpestřil nebo ozvláštnil. No nic moc originálního mi jako příloha k powerpointové prezentaci nenapadlo.

Rozhodl jsem se, že oslovím místní vzdělávací instituce a požádám je o možnost prošmejdění jejich sbírek. S dobrou jsem se potázal v ochotném a rychlém reagování pánů ředitelů či pedagogů přírodovědných. Se zlou jsem se potázal ve smyslu zjištění, že dnešní školní výuka je postavena téměř výhradně na právě zmíněných PP a jiných prezentacích.

Nakonec jsem uspěl jen na místním gymnáziu. Kde jsem matně ještě z dob mých studií v paměti vydoloval položky z éry Fričových a Holubových výprav, uchovávané bez většího zájmu a péče.

Návštěva zprostředkovaná přes pana učitele Chovance a pana zástupce ředitele Hnilicu bohužel potvrdila status quo více než sto let trvající. Vitríny v učebnách přírodovědy obsahovaly tytéž exponáty jako za mých studentských let, jen zub času se na nich logicky podepsal ještě víc. Většina preparátů savců i ptáků už podléhá zkáze a pohromadě drží jen silou vůle. A jsou mezi nimi stále "věci" z konce 19. století i s dobře čitelnými katalogizačními štítky. I tak jsem oběma pánům a paní ředitelce za možnost prohlídky sbírek velice vděčný.

Nakonec jsem pro účely přednášky vybral sýčka, rorýse, mandelíka, koroptev a chřástala polního. A ještě jeden SUPER objekt. Nový druh pro Kyjovsko.

Hned v první vitríně jsem totiž našel vycpaninu "chaluhy cizopásné". Obyvatelku dalekého severu, ptáka typického pro mořské pobřeží a přilehlé náhorní planiny. Ptáka který je obratným letcem a parazituje na jiných ptácích, které obratně obírá o jejich kořist. Nu stane se, občas i taková exotika ocitne se ve vnitrozemských sbírkách. Když jsem ale otočil vycpaninku celkem drobného ptáčete vzhůru nohama, zjistil k mému překvapení, že podle zřetelného popisku - byla střelena v roce 1935 v polích mezi Kyjovem, Kostelcem a Kelčany.

Skvělý nález, pokud budeme věřit zápisu z podložky, je Kyjov o jeden ptačí druh bohatší. A pro mě je tento nález důkazem, že se stále vyplatí šťourat se v kabinetech obecních a maloměstských škol. Teď jen přemýšlím, která další je na řadě ? A co mě v jejích sbírkách čeká ? A nemusí to být jenom mrtvolky ptačí.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok