1 2 3 4 5

Předvánoční melancholie na rybnících

dnes po mnoha pošmourných dnech vystřídala zimní slunečná pohoda. Hladiny rybníků byly jako zrcadla. Jejich dokonale hladký povrch nenarušoval téměř žádný pohyb. Nebylo zde skoro nic, co by mohlo způsobit vlny, které by vyžehlené plochy rušily.

Větší množství ptáků jsem zjistil až na Výtopě. Za to se jednalo o pestrou směs několika druhů kachen - v níž nescházely běžné březňačky, doplněné poláky velkými a poláky chocholačkami. Zajímavější pohled poskytly vzácnější samice morčáka velkého a dva samci hvízdáka eurasijského.

Na hrázích mezi Výtopou a Novodvorským navíc posedávalo několik volavek bílých i volavek popelavých. Nedaleko od nich podél okraje rákosiny loví a šmejdí dvě potápky malé.

Nad hlavou přeletují jednotlivě sem a tam kormoráni velcí a racci bělohlaví, na sádkách je teď živo a nebezpečno (rybáři si plody své práce střeží za každou cenu), a tak rybožrouti zkouší štěstí v bezpečné vzdálenosti od nich. 

V keřích podél hlavní cesty přeletují různé druhy sýkor - modřinky, babky i koňadry, k tomu červenka a střízlíci. Asi nejzajímavějším opeřencem byl budníček, zřejmě menší,  ALE zvláštně vybarvený, navíc jako naschvál během pozorování ani nepípl. Potravu sbíral v travnytých plochách hrází nebo na zemi podél bahnitých břehů nízké Kyjovky. Lemy vnějších ocasních světlé nebo jakoby bílé, tmavé nohy a žluté prsty. No divný a každopádně v nezvyklou roční dobu bńa tohoto u nás stále tažného diblíka.

Jenže ptáci mají křídla ... a navíc ještě před pár dny létali motýli, včely a doteď občas člověk narazí na nějaké kvetoucí kytky. I dnes bylo osm nad nulou. Tak čemu se jeden může divit.

No prostě Vánoce jsou za dveřmi ...

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Chelsea l 23.12.2014 12:17

...opilý Ryška...

Karči l 18.12.2014 22:53

... a co je tam ?

Chrtača l 18.12.2014 16:16

Nejsou... :)