1 2 3 4 5

První letní neděle

První letní neděle s velkou proměnlivou oblačností byla taková pohodová. Určitě k té pohodě přispělo i velice příjemné a vítané ochlazení, které k nám dorazilo před pár dny. Chvílemi slunečno pak zase pološero a do toho občas místy jemné deštíčky.

Léto je tady a je to vidět i na rybnících. K velkému překvapení se objevují první bahňáci ze severu. Nejvíc z nich potěšila nádherně vybarvená samička lyskonoha úzkozobého, bohužel se celou dobu držela na hladině daleko od břehu. Takže jsem pořídil jen opravdu dokumentační snímeček. Nápadná byla taky skupina vodoušů tmavých ve "smutném" svatebním šatě a co mě zarazilo byly s nimi i dva letošní mladí ptáci (?). Na potravně bohatých plochách naší kejdy jsem viděl dalších deset druhů bahňáků.

Místní pisilky už vodí různě velká kuřata a jsou pořád ve střehu, nejčastěji jejich koordinované obranné útoky "odskáčou" mladá trdla racků chechtavých, vždycky když naruší vzdušný prostor jsou donucení k přistání. Již létajících mláďat pěvců je všude plno a krmících rodičů jakbysmet, rákosníci, strnadi, červenky a lejsci šedí se teď ohání co jim síly stačí a vyživují drobotinu.

Hmyzu je letos neskutečné množství. Dostatek potravy je vidět i na dobře krmených kukaččích mláďatech v několika hnízdech rákosníků. Těch naopak podle kolegů z výzkumné jednotky letos přiletělo méně - u rákosníků velkých se nedostává hlavně samiček. Co je toho příčinou není známo. Skvělý je počet hnízdících bukáčků malých. Jen na rybnících u Mutěnic je to nejméně pět teritorií této malé volavky, kde už probíhá krmení mláďat.

Navzdory dramatickým mrakům to byla neděle jak vyšitá - potkal jsem spoustu ptáků a hlavně taky několik kamarádů a známých. Předali jsme si navzájem novinky (nejen ornitologické) z regionu. Holt, občas není nad společný pokec a vtípky během sledování zajímavých opeřenců.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok